Lumbální spinální stenóza. Překonejte ji a choďte jako za mlada

Pokud je vám více než 50 let a začínáte pociťovat bolesti v zádech a nohách, nejste sami. Možná máte spinální stenózu, běžné onemocnění zad, které může ovlivnit vaši chůzi.

Co je lumbální spinální stenóza?

Páteř se skládá z 33 vzájemně propojených kostí zvaných obratle. Krční, hrudní, bederní a křížová kost mají otvor zvaný „foramen“. Tyto otvory se řadí za sebe a vytvářejí ochranný páteřní kanál, který obklopuje vaši míchu.

„Stenóza“ je řecký výraz pro zúžení. Pokud máte spinální stenózu, znamená to, že se části páteřního kanálu zúžily a vyvíjejí tlak na míšní nervy. Spinální stenóza se může vyskytnout kdekoli na páteři, ale nejčastějšími místy jsou krk a dolní část zad, známá také jako bederní oblast. Nejčastější příčinou spinální stenózy je osteoartróza. Tento typ artritidy je způsoben opotřebením chrupavky, která chrání vaše kosti, v důsledku věku.

Osteoartróza může způsobit stenózu páteře dvěma způsoby:

 • Opotřebení chrupavky obratlů může skřípnout nervy. Na obratlích se mohou vytvořit kostní ostruhy, které tlačí na nervy
 • Mezi další stavy, které mohou způsobit stenózu páteře, patří: revmatoidní artritida, předchozí operace, nádor páteře

Souvislost mezi spinální stenózou a problémy s chůzí?

V bederní oblasti končí mícha souborem nervů, které vypadají jako koňský ocas a nazývají se „cauda equina“. Tyto nervy vysílají a přijímají zprávy do a z oblasti pánve a nohou. Stenóza páteřního kanálu tyto zprávy přerušuje. Stenóza bederní páteře tak může způsobovat problémy s chůzí. Pokud máte silné bolesti a potíže se vstáváním, ihned kontaktujte svého lékaře. Mohl se u vás rozvinout syndrom kaudy, který silněji tlačí na nervy v dolní části míchy. Pokud se tento syndrom neléčí, může způsobit trvalé poškození nervů.

Příklady problémů s chůzí při spinální stenóze

Pokud máte bederní spinální stenózu, můžete si všimnout příznaků při chůzi nebo stání. Mezi ně mohou patřit:

 • tlak v dolní části zad při vzpřímené poloze
 • bolest zad, hýždí nebo nohou
 • necitlivost, křeče nebo brnění nohou
 • svalová slabost
 • slabé chodidla, které při chůzi klesá (padá)

Úlevu od těchto příznaků můžete pocítit, když se předkloníte, sedíte nebo se krčíte, nebo když jedete na kole či tlačíte nákupní vozík. Je to proto, že poloha předkloněná dopředu snižuje tlak na nervy.

Může chůze pomoci při spinální stenóze?

Chůze je vhodná aktivita při spinální stenóze. Je nenáročná a tempo a vzdálenost si můžete kontrolovat sami. Pokud však chůze vyvolává vaše příznaky, zvolte jiný typ aktivity. Proberte s lékařem alternativní možnosti pohybu. Pokud jste schopni chůze bez příznaků, zařaďte tuto aktivitu do svého denního režimu. Mezi způsoby, jak více chodit, patří např.:

 • venčení rodinného psa
 • zaparkovat několik bloků od cíle cesty
 • vyřizování krátkých záležitostí pěšky

Komplikace nohou a chodidel při spinální stenóze. Spinální stenóza v bederní oblasti může mít vliv na vaše chodidla a nohy. Komprese nervů v páteři může způsobit slabost nohy, která způsobuje, že při chůzi dopadá na zem. Zánět sedacího nervu. Způsobuje ostrou bolest a slabost v nohách, obvykle v jedné noze. Neurogenní klaudikace. Jedná se o bolest a necitlivost v zádech nebo nohou, kterou můžete pociťovat, když stojíte, chodíte nebo ohýbáte páteř dozadu.

zdroj: pixabay.com

Tipy pro zdravý životní styl aneb jak předejít problémům

 1. Cvičení

Cvičení je důležité pro zdraví páteře. Cvičení jako součást strategie léčby spinální stenózy může: posílit zádové svaly a pojivovou tkáň, rozvíjet jádro těla, které podpírá páteř, zvýšit přísun kyslíku a živin do tkání prostřednictvím průtoku krve, zlepšit rozsah pohybu nebo vyzkoušejte cviky, které vám umožní protáhnout a posílit svaly a zároveň nezatěžují páteř. Například: plavání, vodní aerobik, jízda na kole a chůze

 1. Kvalitní spánek

Správný spánek je důležitý pro každého, ale o to více, když máte onemocnění, které může způsobovat pravidelné potíže. Nedostatek spánku může způsobit, že váš centrální nervový systém bude citlivější na bolest, a výzkum společnosti 2020Trusted Source naznačuje, že špatná kvalita spánku je běžná u lidí se stenózou bederní páteře. Zlepšete svůj spánek investicí do pohodlné matrace, dodržováním stálého spánkového režimu, vyhýbání se obrazovkám s modrým světlem před spaním, poledním odpojením kofeinu a pravidelným cvičením

 1. Zdravá výživa

Zdravá strava vám neposkytuje jen potřebné živiny. Dodává vám také energii na cvičení, které prospívá vaší páteři. Udržujte hydrataci a jezte potraviny bohaté na živiny, jako jsou např.: ovoce, zelenina, celozrnné potraviny, libové bílkoviny, zdravé tuky, vyhýbejte se vysoce rafinovaným potravinám, jako je cukr, a vyhýbejte se kouření a nadměrné konzumaci alkoholu.

 1. Správné držení těla

Používejte správné držení těla a správné techniky zvedání, abyste snížili riziko přetížení zad nebo zranění. Stůjte vzpřímeně, ramena mějte zakloněná a váhu rovnoměrně rozloženou na chodidla. Hlavu držte nad krkem a nenaklánějte ji dopředu. Při zvedání nebo ohýbání používejte nohy a záda si přitom podpírejte břišními svaly. Zvedaný předmět držte blízko u těla.

zdroj: healthline.com/health/spinal-stenosis-walking-concerns, foto: pixabay.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
 1. Tuhle nemoc mám. Bolesti značně omezují kvalitu života. Pozitivní HLA B27, nemám nadváhu, než ráno vstanu cvičím, snažím se i přes bolesti chodit, artróza kolen……….jsem po rehabilitaci.
  Nakonec užívám silné léky – návykové, a co dál?

 2. Jsem na tom obdobně. Velmi výrazně snížena kvalita života. Takže co dál ? Kule do hlavy a už nic bolet nebude 🥴

 3. Mám Bechtěrevovu chorobu s HLA B27 pozitivní.
  Příznaky od 28let, diagnóza určená až ve 45letech, teď je mi 64. Mám po 7 operacích jedné kyčle, bolestivá celá páteř, po covidu zhoršení bederních potíží a bolestí nohou tak, že jsem téměř nemohla chodit. Po nasazení Imunoru se stav zlepšil o 50%, ale i tak musím brát denně léky na bolest, abych vůbec celý den nějak zvládla. Bez pomoci manžela bych to nedala.
  Můj život jsou jen rehabilitace a lázně.
  Přesně jak se píše v článku, největší úleva je v předklonu, kdy se můžu při nákupu opřít o vozík… pak se ale cítím na 80let.

 4. již 2 roky trpím velkými bolestmi, nemohu našlápnout na pravou nohu, vystřeluje mi bolest do sedacího nervu, ale pan doktor mi pouze napíše prášky od bolesti a nic víc je mi 80 let a říká, že jsem už stará to je zdravotnictví, hlavně, že si píše body

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X