Mladé ženy mají díky nadváze vyšší riziko infarktu než muži

Snažíte se žít zdravě? Myslíte si, že infarkt a srdeční onemocnění se týkají pouze starších a nemocných osob? Podle aktuálních výzkumů se věková hranice rizika infarktu myokardu výrazně snížila a to zejména u žen. Patříte do rizikové skupiny a co proti tomu můžete dělat každý den?

Na infarkt umírají stále mladší ženy

Podle studie z USA mladší ženy trpí infarktem častěji než před dvaceti lety. Přitom u mladých mužů se situace zlepšila. Vědci uvedli, že míra infarktu u žen mladších 55 let se stále zvyšuje již od roku 1995. V této věkové skupině u mužů naopak míra poklesla. 

Do roku 2014 představovaly tyto ženy celých 31 % hospitalizací na srdeční infarkt. Na konci 90. let to přitom bylo jen 21 %. Tato zjištění byla zveřejněna v časopise Circulation, který se zaměřuje na zdravé srdce. 

Mladé ženy mají vyšší prevalenci obezity než muži ve stejné věkové skupině. Obezita tak může být rizikovým faktorem vysokého krevního tlaku a cukrovky a to vede k vyššímu riziko infarktu. 

Recept na prevenci je přitom snadný. Dodržujte zásady zdravého životního stylu: najděte rovnováhu mezi klidem, pohybem a vyváženým stravováním. 

Jak žít zdravě
pixabay.com

Civilizační choroby častěji trápí ženy 

Vysoký krevní tlak a cukrovka byly dle výsledků studie častější u mladších žen, které infarkt utrpěly. Vypadá to, že vysoký krevní tlak, cukrovka a obezita mají větší škodlivost právě pro ženy více než pro muže. 

Nikdo se ale takovým výsledkům nediví, ani sami vědci nejsou překvapení. Výsledky jsou založeny na 19leté studii dospělých, kteří žijí ve čtyřech amerických komunitách v Severní Karolíně, Mississippi, Minnesotě a Marylandu. 

Podle týmu, který vedl studii, je jedním z hlavním problémů mýtus, že srdeční choroba je nemocí mužů. I mezi samotnými lékaři našli výzkumníci takové, který věří, že mohou brát vysoký krevní tlak méně vážně u žen než u mužů. 

Studie navíc prokázala, že lékaři ženám předepisují léky na srdce méně často, přestože mají prokazatelné potíže nebo dokonce prodělaly srdeční příhodu.

měření krevního tlaku
pixabay.com

Zdravý životní styl je nejlepší prevence srdeční choroby

Mnoho faktorů, které předpovídají, že se dostaví infarkt, lze ovlivnit. Nikdy není pozdě přejít na zdravý životní styl, čím dříve to bude, tím lepší pro srdce. 

Je ale mnohem těžší změny skutečně udělat, a to je velká část problému. Ženy v tomto věku často hodně pracují a navíc se starají o domácnost a vychovávají děti nebo se starají o stárnoucí rodiče. Dnešní život ženy je často velmi komplikovaný a stresující, což pro zdraví srdce není správné. 

hubnutí a krevní tlak
pixabay.com

Je důležité cvičit a omezit sezení

Cvičení a běžný pohyb po celý den je přitom podle lékařů zásadní – stačí jít jen na procházku s dětmi, věnovat se intenzivnímu úklidu nebo si zajít do tělocvičny. Cvičení je totiž nejlepší lék na odreagování od všedních starostí. Každý den bychom měli mít 150 minut fyzické aktivity. Pokud máte pocit, že pohyb nestíháte, naučte se jak si najít čas na cvičení každý den, i když máte nabitý program.

Jiná studie ukázala, jak je zásadní poloha v sedě. Čím méně času ženy stráví celodenním sezením nebo ležením, tím menší bude riziko, že utrpí infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Účinek byl přitom nezávislý na tom, jak často ženy cvičily. Jinými slovy, je rozhodně lepší se po celý den průběžně hýbat, než několik hodin v kuse sedět a potom půl hodiny cvičit. Máte sedavé zaměstnání? Naučte se v pravidelných intervalech vstávat a zařadit drobné protahovací cviky.

Zdroj: webmd.com

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X