Hyperaktivita u dospělých: jak ji rozpoznat a léčit

ADHD je porucha pozornosti s hyperaktivitou, bývá častěji spojována s dětmi, ale může postoupit i do dospělosti a stát se nemalou překážkou. Projevy u dospělých mohou být zcela odlišné než u dětí. Jak tedy rozpoznat ADHD?

Projevy hyperaktivity u dospělých

Výzkumy uvádějí, že někteří dospělí ani netuší nebo si nechtějí připustit, že tuto poruchu mají. Jaké jsou nejčastější projevy ADHD u dospělých lidí:

  • Nekontrolovatelné impulzy, které se mohou projevovat netrpělivostí, výkyvy nálad nebo výbuchy hněvu. 
  • Nedostatek soustředění, které může způsobit problémy v osobním i profesionálním životě. Lidé mívají problém se zaměřením se na cíl, bývají snadno rozptýlení a je pro ně těžké naslouchat ostatním lidem při konverzaci. Někdy to může vypadat, že poslouchají, ale přitom informace nepřijímají.
  • Hyperfokus můžeme vysvětlit jako fixaci na jednu věc, kvůli které nejsou schopni vnímat okolí. Způsobuje ztrátu přehledu o čase a ignoraci lidí kolem sebe.
  • Otálení neboli odkládání věcí na později je typickým příznakem. Úkoly a povinnosti se časem nahromadí, a to vede k úzkosti a neustálému stresu. 
  • Nesprávně umístěné věci a neustálé hledání. Tato situace se stává i zcela zdravým lidem a považuje se za normální. Lidé, kteří trpí ADHD tuto situaci zažívají mnohem častěji, dalo by se říci pořád. Ptáte se proč? Je to jednoduché: mozek neregistruje, že odkládáte klíče nebo peněženku, neví, že se to skutečně stalo, a tím dochází k nekonečnému hledání.
Hyperaktivní dítě je třeba zahrnout láskou a trpělivostí
pixabay.com
  • Neklid bývá častým projevem, pacienti většinou zjistí, že se nedokáží vůbec uvolnit. V davu působí jako napjatí a nervózní jedinci se známkami úzkosti.
  • Permanentní nepořádek na pracovním stole a ve věcech vůbec. Netuší, kam si založili důležité poznámky, kde je projekt, který měl být již před týdnem odevzdaný. Důležité je, si stanovit organizační strategii, plnit úkoly po malých částech a dotáhnout je do konce.
  • Vyhledávají vzrušení jako seskok padákem, bungee jumping nebo rychlou jízdu.
  • Vyhledávání strastí, ve vztahu se projevuje tím, že i pokud je vše v pořádku a v nejvyšší harmonii, začnou vyhledávat problémy a konflikty. Prožívají časté emocionální problémy, které by se daly nazvat doslova bouřemi.
  • 40% lidí s ADHD jsou kuřáci a je pro ně těžké s kouřením přestat, těžší než pro zdravé lidi. Není neobvyklé, že v mládí mívají navíc problémy s alkoholem nebo s drogy.
  • Zapomnětlivost je dalším příznakem, který je ale těžké rozpoznat, protože spousta lidé je z nějakého důvodu zapomnětlivá. Může se týkat zapomínání na narozeniny, data, události, úkoly…
  • Rodinná anamnéza, pokud někdo v rodině trpí či trpěl poruchou, je až 35% šance, že poruchu zdědí další člen rodiny.
  • Neustálá kritika sebe sama, která je způsobena pocitem neschopnosti plnit své povinnosti, pocitem selhání jak v profesním tak v rodinném životě a ztráta sebevědomí. 
Syndrom ADHD u dospělých
pixabay.com

Jak pomoci lidem s ADHD

Jestli znáte ve svém okolí někoho, o kom máte podezření, že by mohl poruchou trpět, nebojte se mu pomoct. Buďte k němu trpělivý a omluvte ho za občasné nevhodné chování či zapomnětlivost. 

Pokud sami na sobě pozorujete více zmíněných znaků, nepropadejte panice. Snažte se soustředit na jejich zlepšení. Zatímco řadu věcí ve svém životě změnit nemůžete, jednoduché plánování vám pomůže zorganizovat si každý den.

Jak si zorganizovat den
pixabay.com

Začněte svůj den tím, že si sepíšete seznam úkolů, které vás dnes čekají a ty postupně odškrtávejte. Snažte se neodbíhat od jedné činnosti k jiné a dokončete všechny postupně. 

Pokud vás trápí časté výbuchy vzteku nebo netrpělivosti např. s dětmi, najděte si sportovní aktivitu, u které si doslova vybijete zlost. Můžete vyzkoušet některý z bojových sportů, spinning v rychlém tempu nebo si jděte zaběhat.

Zdroj: activebeat.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X