Parfémovaný toaletní papír: Voňavé nebezpečí, kterému je lepší se vyhnout

Nikdo nemá rád nevábně vonící toaletu či koupelnu. Ve snaze udržet tato prostředí svěží a čistá často používáme celou řadu nejen čisticích prostředků, ale také osvěžovačů vzduchu, sprejů a vůní. Tím ale naše možnosti nekončí. V poslední době se stal velmi oblíbeným též voňavý toaletní papír. Lze si vybrat z celé řady rozmanitých vůní a zároveň barev, neboť parfémovaný toaletní papír je často též krásně barevný, nebo zářivě bílý s rozmanitým barevným potiskem.

V čem je hlavní problém?

Ačkoli se vám myšlenka vonného toaletního papíru může zdát jako dobrý nápad, pro osoby s citlivou pokožkou může představovat nepříjemný problém. Chemikálie používané při výrobě parfémovaného toaletního papíru mohou obsahovat barviva, vonné látky, změkčovadla, a dokonce i bělidla, na které mohou mít citliví jedinci nepříjemnou alergickou reakci, většinou v podobě podráždění kůže. To je ale pouze jedno z možných negativ parfémovaného toaletního papíru. Kromě toho může mít tento papír také vážné negativní účinky na naše zdraví.

Několik rolí parfémovaného toaletního papíru s potiskem.
zdroj: unsplash.com

Hormonální poruchy i rakovina

Pokud se domníváte, že když zvolíte parfémovaný toaletní papír bez potisku, riziko eliminujte, nemáte tak zcela pravdu. Některé zářivě bílé toaletní papíry jsou totiž bělené pomocí chlóru. Navíc při bělení vznikají i další problematické látky, jako furany či polychlorované bifenyly, které patří mezi velmi karcinogenní látky. Studie potvrzují, že jejich působení způsobuje řadu zdravotních problémů, kromě rakoviny též hormonální poruchy, neplodnost a sníženou imunitu. Přes sliznice konečníku se přitom tyto nebezpečné látky dostávají do našeho krevního oběhu.

Karcinogenní účinky má také další látka, která se bohužel při výrobě toaletního papíru dodnes často používá, formaldehyd. Při výrobě se využívá zejména ke zlepšení mechanických vlastností papíru, jako je měkkost a pevnost. Rovnováhu hormonů narušuje rovněž bisfenol A, který je často spojován se vznikem rakoviny prsu, varlat i prostaty.

Alergie i infekce

Parfémovaný toaletní papír představuje potenciální nebezpečí zejména pro ženy. Chemické látky v něm obsažené totiž mohou při kontaktu s pokožkou narušit přirozené pH pochvy, to následně může způsobit kvasinkovou infekci i infekci močových cest. K dalším nepříjemným problémům, které se ve spojitosti s voňavým toaletním papírem vyskytují, patří svědění, pálení, zarudnutí a otoky. Projevem alergie nemusí být jen kožní reakce, ale též bolesti hlavy či migrény. Důvod, proč se alergie a nepříjemné důsledky používání parfémovaného toaletního papíru vyskytují více u žen, je především to, že ho používají mnohem častěji. Podle odborníků může navíc parfémovaný toaletní papír u žen způsobovat též další zdravotní nepříjemnost zvanou vulvovaginitida. Osoby s tímto onemocněním mohou pociťovat nepříjemné pocity a abnormální vaginální výtok.

Musíte v noci několikrát na toaletu? Příčinou může být nykturie.

Zdroj: breathedsm.com, ncbi.nlm.nih.gov, lahealthyliving.com, glamour.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X