Hřebíčkový olej dokonale provoní domácnost a přináší řadu zdravotních výhod

S vůní hřebíčku se nám jako první zpravidla spojí Vánoce. Hřebíčkový olej však nemusíte používat jej během tohoto kouzelného období. Hřebíčkový olej má poměrně široké spektrum využití. Proslavil se především pozitivními účinky na zuby a celkově na dutinu ústní, ale pomůže i v jiných případech. Dokonale také desinfikuje domácnost a propůjčuje ji příjemnou vůni.

Hřebíček

Víte však, co hřebíček vůbec je? Hřebíček je v našich končinách velmi známým druhem koření. Jedná se o sušený kalich poupěte hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum). Původně pochází z Moluckých ostrovů. Z hřebíčku se vyrábí olej, jehož hlavní složkou je fenolická sloučenina eugenol, která má lokálně-anestetické a antiseptické účinky. Právě díky té je hřebíčkový olej často používán v souvislosti s bolestí zubů.

Účinky

Hřebíčkový olej má desinfekční a místně znecitlivující účinky. Působí protizánětlivě a jeho přínos se týká zdraví dutiny ústí, pokožky, zdraví srdce i imunitního systému. Bývá také přidáván do protirevmatických mastí. Podává se také inhalační formou, jelikož desinfikuje dýchací cesty a pomáhá v léčbě průduškových zánětů.

Ústní hygiena

Hřebíčkový olej je známý především pro své účinky na dutinu ústní a bolestivost zubů. Je ideální jako přísada do kloktadel. Hřebíčková silice totiž dokáže účinně tlumit citlivost bolestivého zubního nervu, jelikož má znecitlivující účinky. Velmi účinný i je na potlačení bolesti zubního zánětu. Výrobci jej také běžně přidávají do zubních past. Preventivně totiž udržuje vaše zuby, dásně a celou dutinu ústní ve zdravém stavu. Chrání totiž před odvápňováním zubů, podporuje také remineralizaci, tedy opětovnou mineralizaci.

Obranyschopnost

Hřebíčkový olej má díky svým antibakteriálním a antivirovým účinkům schopnost posílit imunitní systém a chránit před nachlazením i chřipkou. Preventivně totiž likviduje potencionální hrozby. Používejte ho ve své aromalampě, do difuzéru či jej smíchejte s vodou a rozprašujte v místnosti.

Krevní tlak

Trápí-li vás vysoký krevní tlak, může pro vás být hřebíčkový olej dobrou volbou. Eugenol obsažený v hřebíčkovém oleji pomáhá snižovat krevní tlak. Působí tedy jako přírodní antihypertenzivum.

Zdraví pokožky a akné

Hřebíčkový olej podporuje zdraví pokožky, chrání ji před vznikem zánětů a je ideální pro osoby, které trápí akné. Chrání před vznikem zánětlivých míst a podporuje jejich hojení. Přidáván však bývá i do kosmetických produktů, které chrání před předčasným stárnutím. Jeho účinky jsou totiž stimulační a omlazující, jelikož zlepšuje prokrvení pleti, čímž podporuje mladistvý vzhled pokožky.

Čistá domácnost

Hřebíčkový olej lze díky svým antimikrobiálním účinkům používat i jako skvělý doplněk do čisticích prostředků. Ať už se pouštíte do vytírání podlahy či úklidu koupelny, přidejte do vody hřebíčkový olej. Vaše domácnost bude nejen dokonale čistá, ale bude příjemně vonět jako pomalu přicházející vánoční období.

Zdroj obrázku: https://draxe.com/essential-oils/clove-oil-uses-benefits/

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Hřebíček ráda louhuji v Alpě nebo čistém alkoholu a používám jako odpuzovač klíšťat a jiného hmyzu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X