Cítíte se bez energie, nemáte z ničeho radost? Možná vám chybí serotonin

Hormony jsou chemické látky produkované různými žlázami v našem těle. Následně se pohybují v krevním řečišti a podílejí se na mnoha tělesných procesech. Jedna z jejich důležitých funkcí? Pomáhají regulovat naši náladu. Některým z nich se dokonce říká „hormony štěstí“, neboť pomáhají podporovat pozitivní pocity. Jedním takovým je serotonin.

Co serotonin „dělá“?

Serotonin se v našem organismu nachází především v krevních destičkách, v buňkách trávicí soustavy a v centrálním nervovém systému. Jeho název vznikl složením slov sérum, poprvé byl objeven v krevní plazmě neboli séru, a tonus, neboť má velký vliv na napětí hladkého svalstva. Tento hormon a rovněž neurotransmiter pomáhá regulovat náš spánek, chuť k jídlu, trávení, schopnost učení i paměť, ale hlavně je považován za přirozený stabilizátor naší nálady.

Serotonin a duševní zdraví

Když je hladina našeho serotoninu v normě, cítíme se šťastnější, klidnější, soustředěnější a emocionálně stabilnější. Naopak pokud hladina serotoninu v našem organismu příliš klesne, pociťujeme úzkost, deprese, podrážděnost, ale také celkovou nevolnost, zažívací potíže a nespavost. Jak si hladinu serotoninu v těle přirozeně zvýšit?

Obrázek sluníčka vytvořený na trávě z pampelišek.
zdroj: freepik.com

Slunce, světlo a pohyb

Hladinu serotoninu v organismu lze podle studie publikované v časopise Journal of Psychiatry and Neuroscience zvýšit různými způsoby. Jedním nejjednodušších způsobů je trávit více času venku na přirozeném světle. Právě slunce a světlo totiž tvorbu serotoninu velmi ovlivňují. Z tohoto důvodu je tak běžné, že na podzim a v zimě máme obvykle hladinu serotoninu nižší než v létě. Pokud pobyt na přirozeném denním světle navíc zkombinujete s fyzickou aktivitou, podpoříte tvorbu serotoninu ještě více. Stačí pouze 10 až 15 minut denně.

Serotoninová dieta

Zařaďte do svého jídelníčku potraviny obsahující tryptofan, ze kterého se následně serotonin ve vašem organismu syntetizuje. Mezi potraviny, které jsou na tryptofan bohaté, a pomohou tak následně zvýšit hladinu serotoninu v těle, patří především vejce, sýry, krůtí maso, ořechy a semínka, losos, tofu a ananas. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete tyto potraviny konzumovat společně se sacharidy, například v podobě celozrnného pečiva, rýže či ovesných vloček.

Meditace, masáže a volný čas

Meditace může pomoci zmírnit stres a podpořit pozitivní pohled na život, což následně zvýší hladinu serotoninu. Pomoci mohou také relaxační masáže, které napomáhají k celkovému uvolnění a odstranění napětí, což se rovněž pozitivně projeví i na tvorbě serotoninu. V neposlední řadě ke stimulaci serotoninu, ale i ostatních hormonů štěstí, výrazně přispěje samozřejmě i čas strávený s lidmi, které máte rádi.

Hormony ovlivňují nejen naše štěstí, ale i hmotnost. Jaký hormon je zodpovědný za naši obezitu?

Zdroj: brainmd.com, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X