Zůstaňte fit během home office: Cvičení u pracovního stolu

Málokdo umí u stolu sedět vzorově se správným držením těla. Pokud si nechcete u stolu ničit záda, musíte při sezení myslet hned na několik částí vašeho těla. Lékaři zjistili, že sedavý způsob života s sebou nese hned několik rizik, jako je obezita, vysoký krevní tlak a zvýšená hladina cukru v krvi. Zkuste sedavou práci vykompenzovat jednoduchým cvičením, u kterého protáhnete celé tělo.

Jak správně sedět u počítače

Správné sezení během práce je základ zdravého těla. Držte ramena srolovaná dozadu a dolů, páteř v jedné ose a vaše břišní svaly by měly být mírně stlačené… Popravdě je asi pro každého těžké dodržet všechny tyto body po dobu deseti minut a přitom se soustředit na práci. Většina lidí ale tráví minimálně 8 hodin denně vsedě! Co s tím?

Vytvořte si v práci vlastní cvičící rutinu. Začněte tím, že si po hodině sezení uděláte krátkou pauzu, kterou využijete k protažení. Vyzkoušejte následující cviky a sami uvidíte, jak se vašemu tělu uleví. Abyste mohli podávat dobré pracovní výkony, je třeba pečovat o své zdraví i během sedavého zaměstnání.

Dbejte na správné sezení u stolu
pixabay.com

Správné dýchání během sedavé práce

Pro uvolnění nervového systému a zmírnění svalového napětí vyzkoušejte brániční dýchání. Umístěte jednu ruku na hrudník, druhou pod hrudní koš a dýchejte. Vnímejte pohyb vaší bránice. Proveďte nádech trvající 4 sekundy, poté na 1 sekundu zadržte dech a proveďte výdech následující 4 sekundy. Několikrát opakujte a vnímejte přitom své tělo.

Často se stává, že lidé upřednostňují při sezení jednu polovinu svého těla. Může se dostavit pocit takzvaného přesezení. V tuto chvíli je čas na přenášení váhy ze strany na stranu, cvik vypadá jako kolébání nebo vrtění se na židli, který můžete provádět kdykoliv.

Jak cvičit u pracovního stolu
pixabay.com

Jak ulevit zádům během sezení

Pokud chcete rozpohybovat spodní část zad, zůstaňte sedět na židli a pravé chodidlo zkřižte přes levé stehno. S výdechem přitáhněte břicho k nohám, vydržte v předklonu, tak dlouho dokud je vám to pohodlné a poté vystřídejte strany.

Pokud potřebujete protáhnout ztuhlá záda a hrudník zároveň, usaďte se pohodlně na židli, ruce spojte za opěradlem židle, propněte je a hrudník vysuňte dopředu. Dýchejte hluboce do břicha a hrudníku. Jedná se o velmi příjemné protažení horní poloviny těla, které si určitě oblíbíte.

Protažení zad u počítače
pixabay.com

Procvičování rukou u pracovního stolu

Na procvičení zápěstí, předloktí a proti nemocem karpálního tunelu vyzkoušejte následující. Uchopte levou rukou pravé zápěstí a proveďte malé kroužky v jednom směru a pak v opačném směru. Totéž udělejte i s levým zápěstím.

V určitých zaměstnáních se sezení nevyhneme. Dodržovat správný vzor sezení je také složité, jelikož většina z nás se po deseti minutách začne hrbit a všelijak kroutit. Pokud si chcete udržet zdravé tělo a být fit, provádějte během sezení tyto protahovací cviky a sami uvidíte, že se budete po práci cítit líp.

Sedavé zaměstnání a bolest zad
pixabay.com

Zdroj: goodhousekeeping.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X