Nové stěhování národů: tentokrát kvůli stoupající hladině moří

Zajímáte se o klimatické změny? Myslíte si, že se vás globální problémy netýkají? Podle nejnovější studie nás zasáhne stoupající hladina moří všechny. Jak bude v budoucnu vypadat život u moře a ve vnitrozemí? Na co je třeba se připravit už dnes?

Lidé se budou chtít vyhnout záplavám

Přímořské státy se budou potýkat se stoupáním hladiny moře
pixabay.com

Stoupání hladiny moří vlivem globálního oteplování bude mít v budoucích letech vliv na stěhování obyvatel do vnitrozemí. Vyplývá to z rozsáhlého výzkumu, který provedla Univerzita v Jižní Kalifornii za pomoci umělé inteligence.
Výzkum, který prezentoval tým expertů v čele s Caleb Robinson v lednu 2020, poukázal na nový trend v migraci směrem do vnitrozemí. Studie se zaměřuje na Spojené státy, ale její závěry lze v jistotou uplatnit i na další části světa. 
Situace během posledních let ukázala, že během záplav způsobených hurikány jsou nejvíce postiženy přímořské oblasti. Právě tato místa by podle závěrů výzkumu měla být v budoucnu částečně zatopena v důsledku stoupající hladiny oceánů. Již kolem roku 2100 se tak může vlivem klimatických změn přesunout až 13 milionů obyvatel do vnitrozemí Spojených států. 

Na změny je třeba se připravit 

Města na pobřezí budou v budoucnu čelit zvyšování hladiny moří
pixabay.com

Studie se snaží upozornit na fakt, že změna klimatu má vliv na všechny oblasti světa, ať už přímo, nebo nepřímo. Přestože se vnitrozemních států zvedání hladiny moří zdánlivě netýká, budou se právě tyto země potýkat s přívalem obyvatelstva.
Cílem studie je podle autorů poukázat na možné změny, které je třeba udělat předem při urbanistickém plánování. Bude potřeba zohlednit možné zvýšení hladiny moří a přizpůsobit jí stavbu nových objektů v přímořských oblastech.
Na druhou stranu se očekává nárůst obyvatelstva ve vnitřních částech Spojených států. Města jako Dallas, Houston nebo Las Vegas by se podle autorů studie měla připravit na rozrůstání svých rezidenčních předměstí. Stejně tak je třeba zaměřit se na budování dostatečné infrastruktury, od kapacitně dostačujících silnic po zdravotnická zařízení v nových sídlech migrantů.

Týká se to i nás? 

Přestože studie zpracovala data v oblasti Spojených států, její závěry zdůrazňují možnost aplikace i na jiné oblasti. V Evropě se předpokládá výrazný vliv zejména na země Beneluxu, ale i další přímořské oblasti budou stoupající hladinou oceánů postiženy. Česká republika tak sehraje roli vnitrozemního útočiště, kam se pravděpodobně budou lidé z těchto zemí uchylovat. 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X