Heřmánek pravý jako doktor

Věděli jste, že kromě svého obvodního lékaře můžete mít doma ještě svého soukromého doktora? Ano, je jím heřmánek pravý – nejkomplexnější bylinka. Heřmánek je chutný a má řadu příznivých účinků na zdraví. Konzumovat jej můžete bez omezení. Používat jej můžete vnitřně, ale i vně formou nejrůznějších mastiček. Účinnou látkou jsou heřmánkové silice, které vydají za deset doktorů!

Heřmánek je nejstarší bylinkou původem ze středomoří

Které „bábě kořenářce” by ve sbírce chyběla bylinka, jako je heřmánek? Jeho moc by si jen stěží některá nechala ujít. Ani vy byste se k heřmánku neměli obracet zády. Je to jedna z nejdéle používaných bylinek a její účinky jsou prověřené generacemi. Pomůže vám s řadou zdravotních i kosmetických problémů. Využívat heřmánek můžete formou čaje, odvaru, tinktury nebo masti.

Heřmánek má svůj původ ve středomoří. Protože je ale dobře přizpůsobivou rostlinkou, ujal se i u nás. Běžně se s heřmánkem můžete setkat na polích či kolem cest. Právě tam si můžete květy heřmánku i nasbírat. Sbírají se jen čerstvě vypadající květy, které je potřeba řádně usušit. Usušený heřmánek nejlépe uchováte ve skleněných dózách. Se zásobou sušeného heřmánku vám v zimě nic chybět nebude.

Heřmánek si poradí s řadou civilizačních chorob

Ač je heřmánek považován spíše za oblíbenou bylinku našich babiček, hodně by se na něj měli obracet i mladé generace. Heřmánek pravý je tím nejlepším pomocníkem při léčbě civilizačních chorob. Mírní stres, napětí a podráždění. Také vám srovná vaše zažívání. Ulevuje od bolesti, léčí žaludeční vředy, hojí rány. Jeho příprava je velmi jednoduchá, stačí sáček s heřmánkem zalít vroucí vodou a nechat chvíli vyluhovat.

Heřmánek upravuje zažívání

Zažívací potíže dokážou jednoho pěkně potrápit. Vzhledem k nesprávné stravě a rychlému životnímu stylu jsou přitom velmi časté. Mnozí plynatost, zácpu či průjmy už dokonce berou jako běžnou součást života. Heřmánek přitom umí sjednat nápravu. Upravuje zažívání, rozpouští plyny ve střevech, uvolňuje břišní křeče a pomáhá vyléčit i zkažený žaludek. Proto byste si měli spíše než na zažívací problémy zvykat na šálek heřmánku denně.

Je nejlepším doktorem při chřipce a nachlazení

Heřmánek umí zatočit i s chřipkou a nachlazením. Už při začínající rýmě byste ho měli zařadit do vašeho pitného režimu, protože dobře uvolňuje dýchací cesty a snižuje horečku. Také uklidní bolavý krk a jeho antiseptické účinky dovolují heřmánek i kloktat. Výborný je na afty, záněty dásní, ale třeba i na opary.
Heřmánek neléčí jen při vnitřním použití. Skvělý je jeho odvar nebo i mastičky. Heřmánek urychluje hojící procesy a zklidňuje podrážděnou pokožku.

Uklidní vás jako nikdo jiný

Heřmánek je nejen dobrým doktorem. Dá se říct, že je i dobrým psychologem. Svými obsaženými látkami zklidní celý organismus. Je výborný při nadměrném stresu, při únavě či jakémkoliv nervovém vypětí. Heřmánek vám dokonce pomůže i usnout.

Vzhledem k tomu, co všechno heřmánek umí, měl by být nedílnou součástí všech moderních lékárniček.

Chcete vědět více? www.cestabylin.cz.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X