Hamiltonův hmat aneb co dělat, když se miminku nechce na svět

Každá žena, která byla či je právě těhotná, ví, že posledních několik týdnů těhotenství nebývá nejsnazších. Není se proto čemu divit, že mnoho nastávajících maminek se již nemůže dočkat okamžiku, až miminko konečně přivedou na svět. Jenže ne vždy se miminku na svět chce, bez ohledu na to, že plánovaný termín porodu už nastal. Jednou z možných metod, jak v případě, kdy žena přenáší, porod vyvolat bez pomoci léků, je Hamiltonův hmat.

O co se jedná?

Hamiltonův hmat byl pojmenován po skotském lékaři Jamesu Hamiltonovi, který ho poprvé popsal již na začátku 19. století. Jde o speciální lékařský postup, který spočívá v manuální stimulaci porodních cest. Provádí se nejčastěji mezi 38. a 42. týdnem těhotenství. Cílem Hamiltonova hmatu je oddělit plodový vak a membrány od dělohy. To následně způsobí uvolnění hormonů, které vyvolají porodní kontrakce.

Nejčastější důvody k provedení hmatu

Nejčastějším důvodem k indikaci Hamiltonova hmatu je přenášení. Nejedná se ale o důvod jediný. Hamiltonův hmat se provádí také tehdy, pokud došlo k předčasnému odtoku plodové vody či ke konci těhotenství u žen, které trpí preeklampsií. Existují také situace, za kterých se Hamiltonův hmat provádět nesmí, například při abnormalitě placenty.

Těhotná žena s rukama na břiše.
zdroj: pixabay.com

Technika hmatu a případná bolestivost

Hamiltonův hmat většinou provádí lékař v gynekologické ordinaci a těhotná žena k zákroku musí dát souhlas. Při hmatu lékař vloží prst co nejhlouběji do pochvy a krouživými pohyby oddělí membránu od děložního čípku. Celý proces trvá několik málo minut. Pokud jde o případnou bolest, jde o individuální záležitost. Většina žen pociťuje nepříjemné až mírně bolestivé pocity. U některých žen může dojít též k lehkému krvácení. Výhodou Hamiltonova hmatu je především to, že nevyžaduje hospitalizaci a porod je vyvolán bez použití farmakologických prostředků.

Je hmat skutečně účinný?

Pokud je tělo ženy na porod připravené, odborníci se shodují, že hmat funguje a většinou v rozmezí 24 až 48 hodin od jeho provedení dojde ke spuštění porodu. Pokud tělo připravené ještě není, hmat porod nevyvolá.

S vyvolání porodu údajně mohou pomoci i některé babské rady. Jaké?

Zdroj: madreshoy.com, link.springer.com, my.clevelandclinic.org, medicalnewstoday.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X