Den jako ze škatulky. Nenechte se rozhodit chováním ostatních

Štěstí je krásná věc, ale často stojí na příliš vratkých základech. Provází vás celý den nekomfortní interakce s druhými lidmi? Vybruslete z nepříjemných momentů díky jednoduchým trikům a nenechte si chováním druhých lidí zkazit den.

Z extrému do extrému

Představte si následující situaci: Strávili jste s rodinou úžasný týden v Itálii, cesta daleko za hranice proběhla bez komplikací a průtahů. Počasí vám přálo, bylo slunečno a pofukoval jemný vánek. Poznali jste nová místa, navštívili tamní trh, vykoupali jste se v moři, odpočívali jste na pláži a konečně dočetli dlouho rozečtenou knihu. Nechali jste se obskakovat hotelovým personálem a domů se vraceli s čistou hlavou. Pondělní budík na půl šestou vám náladu nezkazil. Ani psí mazlíček, který se brzy ráno dožadoval pozornosti. Jenže pak jste nasedli do auta a přišli do práce s tříhodinovým zpožděním. Důvod? Zasekli jste se v koloně, protože neukázněný řidič kousek před vámi při jízdě telefonoval a způsobil menší nehodu. Naštěstí bez zranění. Příliš velká zkouška pro nervy obyčejných lidí. Příliš citelný kontrast mezi pohodou v hřejivém písku a dopravním peklem na silnici.

Je přirozené, že se denně setkáváte s nevhodným chováním druhých lidí. Někdy jde o chování nevědomé, jindy vědomé. Porazit nebo vyloučit ze života nejde ani jedno, ani druhé. Naučte se všechna negativa přijímat tak, aby neparazitovala na vaší snaze žít v klidu a bez zbytečných kolizí.

Muž s citronem v ústech.
zdroj:pixabay.com

Přijetí je základ

Nepleťte si samotné přijetí s omlouváním chování druhých ani se sklápěním hlavy před jejich chybami. Sami v sobě musíte pochopit, že neférové jednání je součástí vašeho života a můžete jen minimálně ovlivnit, jak často a v jaké intenzitě se to bude dít. Nesnažte se těm lidem pomstít, ale nenechávejte si vše líbit. Najděte míru, kde nebudou rozporuplné skutky lidí kolem vás ukrajovat z vaší pohody.

Nová definice vítězství

V první fázi rozčarování vás přepadne chuť oplatit druhému stejnou mincí. Většinou se člověk uchyluje k verbálnímu napadení nebo gestům. Takové jednání s sebou ale nepřináší psychickou úlevu, rozrušení trvá a často se přidá i nepříjemný pocit z vlastního selhání. Tou nejlepší a neúčinnější lekcí pro druhou stranu je vaše spokojenost. Nenechte se zbytečně vyprovokovat a zaměřte se na to, že máte před sebou úžasný den ve vlastní režii. Pokud ale cítíte, že musí negativní emoce ven, nepotlačujte je.

Spravedlivá dělba

Uvědomte si, že nikdo váš život neovlivňuje. Pokud ano, tak jen do té míry, do které mu to umožníte. Chování druhých je jen o nich samotných a vaše štěstí může pokračovat i bez jejich zásahu. Snaží se někdo o útok? Nemusíte na něj reagovat, soustřeďte se na vlastní bytí. Přestaňte si štěstí podmiňovat slušností druhých a „pravidelně si ho od nich pronajímat“.

Ničit náladu nám mohou nejen ostatní, ale i my sami. Proč nás trápí deprese, když náš život je v pořádku?

Zdroj: blogs.webmd.com

Marcela Svobodová

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X