Babské rady jak vyvolat porod: co dělat, když vás tlačí termín

Znáte kultovní seriál Přátelé? Pokud jste hltali jednu epizodu za sebou a všechny seriálové hlášky sypete z rukávu jednu za druhou, určitě si vybavíte i epizodu, ve které Rachel přenášela. Jelikož dítě nepřišlo na svět v termínu, začala být nastávající maminka pěkně podrážděná a netrpělivá. Aby se to nestalo i vám, přinášíme vám několik babských rad jak vyvolat porod.

Jelikož se jedná o babské rady, nepočítejte s tím, že následující tipy budou vždy fungovat na 100%. Lékaři trvají na tom, že jedinou metodou, která opravdu pomáhá spustit a vyvolat porod, jsou léky podávané v nemocnici před samotným porodem. Ale v některých případech opravdu pomůže malé popostrčení. Ať se ale rozhodnete vyzkoušet jakoukoliv z níže uvedených metod, činíte tak čistě na vlastní riziko.

Zklidňující akupunktura

V Asii se již po staletí využívá akupunktury coby pomocnice při vyvolávání porodu. Některé zdroje dokonce uvádí, že se jedná o účinnou metodu pro ženy, které jsou těhotné 40 týdnů a méně. A jelikož není akupunktura doporučována těhotným ženám, neboť existuje riziko vyvolání porodu, dalo by se říci, že se jedná o poměrně účinnou metodu.

Sexem to začalo

Doktoři a porodní asistentky se často shodují na tom, že jednoduchý a relativně příjemný způsob, jakým se dá pomoci vyvolat porod, je také sex. Aneb sexem to začalo, tak proč by to jím nemohlo i skončit? A proč je právě pohlavní styk metodou účinkující jako vyvolávač porodu? Uvolňují se při něm totiž podobné hormony, které jsou nastávajícím maminkám podávány v porodnicích před tím, než přijde dítě na svět. 

Místo čekání na místě choďte

Nelze s jistotou tvrdit, že chozením si porod přivoláte, ale řekněme si to narovinu: není lepší chodit, než celý den sedět na gauči a čekat, až to konečně přijde? Při chůzi se do vašeho těla vyplavují endorfiny, váš mozek se více okysličuje a když už nic jiného, tak aspoň budete mít lepší náladu.

Snažíte se rozhýbat tělesné procesy cvičením? Přečtěte si více o tom, jak je to s pohybem během těhotenství.

Dejte si něco pálivého

I v případě pálivých jídel a porodu neexistují žádné studie, které by dokazovaly, že po porci pikantního jídla můžete vyrazit na porodní oddělení. Toto doporučení navíc není vhodné pro všechny těhotné, neboť některým nemusí dělat dobře. Tento bod zkoušejte tedy pouze v případě, že ostrá a pikantní jídla milujete a není vám po nich zle.

Dívka držící za zády lístky stromu.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Nebezpečný ricinový olej

Pokud za sebou již máte 38. týden a chcete trochu uspíšit příchod miminka na svět, mohl by vám pomoci ricinový olej. Důraz ovšem zůstává na slově mohl. Ne vždy je to totiž účinný způsob. V některých případech může místo porodu přivodit průjem a pokud si nebudete hlídat dostatečný příjem tekutin, tak i dehydrataci. 

Lžíce pupalkového oleje

Další olej, který můžete vyzkoušet, jestliže jste již nedočkavé a přenášíte, je pupalkový. Pomáhá změkčit děložní hrdlo a připravit jej na porod. V případě, že u vás po lžíci pupalkového oleje nenastane porod, budete alespoň vědět, že vaše tělo je na něj připravené.

Čaj z listů maliníku

Milovnice čajů určitě ocení tip na čaj, který pomáhá přivolat porod. Maliníkový čaj má spoustu blahodárných účinků a dokonce se doporučuje pravidelně pít během těhotenství. Ovšem až v době, kdy se blíží porod, tedy když vám do termínu zbývají méně jak čtyři týdny. Tento druh čaje je totiž bohatý na železo a vápník a je skvělý nejen pro zdraví maminek, ale je blahodárný i pro miminka.

Víte, že některé druhy čajů a ovocných nálevů se nedoporučují během gravidity? Přečtěte si třeba o blahodárných účincích i rizicích skořicového čaje.

Někdy se příchod miminka na svět nedá uspěchat a jednoduše přijde, až bude jeho čas. Buďte proto trpělivé a neztrácejte nervy. 

Zdroj: webmd.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X