Ginkgo biloba: přírodní pomoc na zotavení mozku po mrtvici

Extrakt z jinanu dvoulaločného posiluje především paměť (koncentraci), fyzickou kondici, napomáhá ke zlepšení řeči a v neposlední řadě i k rekonvalescenci po mozkové příhodě. Právě zlepšení stavu pacientů, kteří prodělali mrtvici, překvapilo vědce natolik, že zahájili výzkum dokládající pozitivní účinky GBE na lidský organismus.

Výzkum potvrdil sílu jinanu pro pacienty s mrtvicí

Tým čínských odborníků z lékařské fakulty univerzity v čínském Nanjingu zahájil rozsáhlý výzkum v roce 2012. Bylo osloveno 348 pacientů z 5 čínských nemocnic (s průměrným věkem kolem 65 let), kteří prodělali cévní mozkovou příhodu, při které krevní sraženina přeruší přívod krve do mozku. Mrtvice účastníkům výzkumu způsobila fyzické problémy, ale i již zmiňovanou ztrátu paměti apod. 

Respondentům byl extrakt z ginkga biloby podáván po dobu 6 měsíců v podobě 150 mg tablet v intervalu tří denních dávek. Za 180 dní se ukázaly první pozitivní výsledky, oproti nemocným, kteří místo jinanu užívali pouze placebo (aspirin). Pacienti podstoupili řadu testů pro zjištění výsledků, např. opakování krátkého seznamu slov nebo reprodukce geometrické skici.

Výzkum prokázal vliv užívání ginkga na zlepšení kondice po mrtvici
pixabay.com

Čínská medicína používala ginkgo už před tisíci lety

Ginkgo biloba je starověký čínský druh stromu, jehož plody se používají dlouhá staletí v čínské medicíně. Léčitelé věřili na tento druh stromu tak silně, že byl vyhlášen jako chráněný a kolem jeho kmene byly denně přítomné rituální tance apod. Účinky stromu si čínský lid přísně střežil. V období zámořských cest se ovšem tento lék stal tak výhodným artiklem, který finančně Číně mnohonásobně vypomáhal – výtažky z jinanu a jeho blahodárné účinky se tak dostaly i k nám. Dnes je Čína na svůj produkt náležitě hrdá.

Ginkgo pomáhá, ale je třeba postupovat opatrně

Výtažek z jinanu dvoulaločného interaguje s dalšími léky a může mít různé vedlejší účinky, před kterými výzkum varuje (např. změna krevního tlaku, rovnováhy cukru v krvi, snížení srážení krve apod.)

Léky s extraktem z ginkga by rozhodně neměly užívat osoby, které mají v anamnéze krvácení (včetně hemoragické cévní mozkové příhody), a za normálních okolností by se neměly doporučovat osobám, které užívají aspirin nebo jiné léky na ředění krve.

Listy jinanu dvoulaločného mají charakteristický tvar
pixabay.com

Potravinové doplňky nebo bylinné léky lze často považovat za „bezpečné“ a bez vedlejších účinků, ale nemusí tomu tak být. Ve skutečnosti často nepodléhají stejně přísným testům jako léky, aby se zajistilo, že jsou bezpečné a účinné.

Užívání proto vždy podléhá konzultaci s vaším ošetřujícím lékařem.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X