Garcinie kambodžská jako efektivní pomocník při hubnutí

Garcinie kambodžská, známá také jako tamarind malabarský či garcinia cambogia, je keřem plodícím opravdu zajímavé plody. Nejenže mají plody zvláštní tvar, ale přináší řadu zdravotních benefitů. Plody se staly velmi populárními především díky účinkům spojených s hubnutím.

Garcinie kambodžská

Domovem garcinie kambodžské je oblast jihovýchodní Asie, především Indie. Plody připomínají svým tvarem malé tykvičky a jsou běžně používány při vaření, jako ovoce či koření. Dorůstají velikosti menšího jablka. Mají průměr kolem 7 cm a jsou opatřeny kožovitou kůrou. Dužina je spíše sladkokyselá. Garcinie je hojně využívána v indické kuchyni, ale také v ájurvédské medicíně pro své zdravotní přínosy. V tradiční medicíně se velmi často používá odvar z plodové kůry garcinie, a to při revmatismu či střevních obtížích.

Doplněk stravy

Dnes se z garcinie vytváří různé doplňky stravy, které podporují hubnutí a jsou nápomocné při redukčních dietách, jelikož navozují pocit sytosti. Jedná se především o výtažky z plodů. Garcinie kambodžská obsahuje cenné flavonoidy, kyselinu hydroxycitronovou (HCA), vápník, vitamín C a pektin.

Zdravotní přínosy

Hubnutí

Garcinie kambodžská má vliv na metabolismu cukrů a tuků v těle, především tedy extrakt, který se z ní získává a obsahuje množství kyseliny hydroxycitronové. Podporuje spalování tuků a také potlačuje pocit hladu. Navozuje totiž pocit sytosti již po malé porci jídla. Díky těmto účinkům je velmi oblíbeným doplňkem stravy při hubnutí. Garcinie je vhodná jako kontrolor chutí k jídlu.

Hladina cholesterolu

Garcinie kambodžská je spojena také s pozitivním ovlivněním hladiny cholesterolu. Zvyšuje tzv. dobrý cholesterol HDL a snižuje hladinu „špatného“ cholesterolu.

Stabilizace hladiny cukru v krvi

Některé studie prokázaly, že má garcinie kambodžská pozitivní vliv i na hladinu cukru v krvi, kterou vyrovnává.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X