Éterické oleje pomáhají na bolest hlavy: který vybrat a jak je dávkovat

Trápí vás bolest hlavy? Chcete se vyhnout polykání prášků? Barevné tablety jsou sázkou na jistotu, jak se potíží co nejrychleji zbavit, pravidelné užívání je ale na pováženou. Co takhle zkusit přírodní éterické oleje? 

Naučte se rozpoznat bolest

Statistiky ukazují, že až 78 % dospělých lidí se pravidelně potýká s bolestmi hlavy. Může jít o tepání v oblasti čela a spánků, palčivou bolest na zátylku nebo tupý tlak po celém obvodu. Každá bolest má svou příčinu a při trvajících potížích je třeba hledat jejich spouštěč a obrátit se na pomoc lékaře. V drtivé většině případů ji ale řešíte svépomocí a volně dostupnými léky. Někdy se potýkáte s dočasnou dehydratací, jindy bolest způsobí stres. Nemusíte za každým píchnutím hledat závažný problém. 

Abyste si dokázali sami naordinovat tu správnou pomoc, postupujte podle následujících kroků:

  1. Nejprve lokalizujte centrum bolesti.
  2. Určete její typ (bodá, pálí, svírá, .. ). 
  3. Podle toho volte bylinky a vůně. 

Máta proti svíravému pocitu

Máte-li pocit, že vám hlavu po celém obvodu něco pevně svírá, volte jednoznačně mátu. Smíchejte deset kapet se třiceti mililitry jojobového nebo kokosového oleje a jemně vmasírujte do oblasti krku a ramen. Do 15 minut bolest z velké části ustoupí. Pamatujte ale na to, že máta se neaplikuje přímo na místo, odkud bolest vychází, ale na ramena.

Mátový olej s lístky máty.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Levandule na stres

Bolest hlavy způsobená stresem se odbourává velice těžko, jde totiž o nastavení a zklidnění vaší mysli. Pro tento účel je ideální levandulový olej. 

Přidejte pár kapek do difuzéru a malé množství rozetřete v dlaních a pomalu a soustředěně se nadechujte. V tomto případě nejde jen o terapii vůní, ale především o cílené zklidnění těla po vypjatém dni.  Účinek levandulového oleje podpořte klidným a hlubokým dýcháním. 

Víte, že levandulový olej je jedním z nejčastěji používaných druhů při aromaterapii? Přečtěte si o jeho dalších účincích na vaše tělo i mysl.

Pelargónie (Geranium) a hormony

Bolest hlavy se častěji vyskytuje u žen. Je to způsobené hormonálními kolotoči, které se u nich objevují během těhotenství, při každé menstruaci, v období menopauzy. To potvrzují i studie z Mayo Clinic. Je důležité si uvědomit, že to, co funguje na jednu ženu, nemusí zapůsobit na vás. Je ale velká pravděpodobnost, že vůně pelargonie zmírní tupou bolest a potlačí křeče a návaly. 

Při PMS smíchejte kapku geránia se lžičkou kokosového oleje a jemně, aniž byste vyvíjeli tlak, vmasírujte do podbřišku. Nejsou-li bolesti způsobené menstruací, zkuste s bolestmi bojovat léčivou koupelí, kdy do vody přidáte pět a až osm kapek éterického oleje. 

Pomeranč a mandarinka při dehydrataci

Běžně se stává, že zapomenete na pitný režim. Ze dvou litrů se dostanete na dvě sklenice za celý den a problém je na světě. Bolest hlavy způsobená dehydratací je nepříjemná a brání soustředění. Můžete sice vypít větší množství vody a čekat úlevu, ale potíže v tomto případě neustupují příliš rychle. Přidejte dvě kapky ovocného oleje do misky s vodou a namočte do ní bavlněný hadřík. Položte ho na čelo a minimálně čtvrt hodiny odpočívejte. 

Éterické oleje mezi plátky citrusů.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Pozor na migrény 

Pokud trpíte migrénami, platí pro vás jiná pravidla. Ke klasické bolesti hlavy se totiž přidružují další komplikace v podobě mžitek, mdlob, světloplachosti, zpomalených reflexů, otupělosti a citlivosti na pachy a vůně. V takovém případě vám mohou oleje projevy migrény výrazně zhoršit nebo vyvolat nežádoucí reakce. 

Trápí vás migréna? Vyzkoušejte terapii cvičením jógy, která vám pomůže ulevit od nepříjemných příznaků.

Máte-li pocit, že vám žádná esence nevyhovuje, můžete si namíchat vlastní vůni. Každému je příjemné něco jiného a preference se často mění. Nikdy ale nemíchejte výrazné oleje, které se budou přetahovat o pozornost. 

Zdroj: goodhousekeeping.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X