Levandulový olej zlepší usínání i stres, vyzkoušejte domácí aromaterapii

Nejspíš vás nepřekvapí, že levandulový olej je jedním z nejvíce používaných a také nejuniverzálnějších olejů používaných v aroma terapii. Proč? Levandulový olej pomáhá relaxovat, uvolňuje stres a napětí, je nápomocný při depresích a snižuje menstruační křeče.

Levandulový olej pomáhá při úzkostech

Ačkoli účinek levandulového oleje nebyl oficiálně lékařsky zkoumán na lidech, kteří trpí úzkostmi, výsledky drobnějších výzkumů u osob, které trpí nějakou formou úzkosti, byly nadmíru uspokojující. Například lidé, kteří čekali v čekárně na ošetření u zubaře a dýchali levandulový olej, měli prokazatelně lepší náladu a menší strach z očekávaného vyšetření. Stejný výsledek byl pozorován u žen po porodu, které měly sklony k úzkostem a poporodní depresi.

levandulový olej a úzkosti
pixabay.com

Levandule na klidný spaním

Podle studií prováděných na vysokoškolských studentech a seniorech žijících v domovech pro seniory bylo zjištěno, že vdechování levandulového oleje prokazatelně zvyšuje kvalitu spánku. Stačí tedy nakapat několik kapek na polštář, nebo do kapesníku a před usnutím se několikrát zhluboka nadechnout. Levandulový olej vás zklidní a usínání bude jednodušší. Můžete si také koupit pleťový krém s vůní levandule nebo nad postel zavěsit svazek sušených levandulových větviček, které se krásně rozvoní kdykoliv projdete kolem.

jak rychle usnout
pixabay.com

Vedlejší účinky levandulového oleje

Přestože je levandulový olej přírodní esenciální olej, u citlivých jedinců může způsobit podráždění pokožky, nebo dokonce až alergickou reakci. Někdy jsou také mezi vedlejšími účinky bolest hlavy, pocity nevolnosti a zvracení. V takových případech se dalšího užívání levandulového oleje raději vyvarujte.

alergie na levandulový olej
pixabay.com

Dávkování a použití levandulového oleje

Není možné přesně specifikovat přesné množství esenciálního oleje, ve kterém by se měl denně podávat. Kromě nanášení kapek na polštář a na kapesník je možné si levandulový olej vtírat přímo do kůže. Mějte ale na paměti, že olej může u některých lidí způsobovat vyrážku. Než si ho tedy vmasírujete na zápěstí a za ušní lalůčky, zkuste si malé množství kápnout například na ruku a počkat do druhého dne, zda se neobjeví zarudnutí. Pokud vlastníte aromalampu, dá se olejíček aplikovat i do ní.

Pokud se obáváte příliš silné vůně, můžete nakapat několik kapek levandulového oleje do jiného, např. dětského olejíčku a naředit jej.

Ať už levandulový olej použijete jakkoli, mějte na paměti, že diagnostikované úzkosti nevyléčí, pouze potlačí některé její příznaky. V případě, že trpíte psychickými poruchami (úzkosti, deprese a další), berte levandulový olej spíše jako doplňkovou léčbu. Zkrátka jako takovou domácí aromaterapii.

stres a levandulový olej
pixabay.com

Lákají vás i další přírodní esenciální oleje? Vyzkoušejte třeba šípkový olej, který využijete jak při aromaterapii, tak v kosmetice.

Zdroj: verywellmind.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X