Nejspíš vás nepřekvapí, že levandulový olej je jedním z nejvíce používaných a také nejuniverzálnějších olejů používaných v aroma terapii. Proč? Levandulový olej pomáhá relaxovat, uvolňuje stres a napětí, je nápomocný při depresích a snižuje menstruační křeče.
Levandulový olej pomáhá při úzkostech
Ačkoli účinek levandulového oleje nebyl oficiálně lékařsky zkoumán na lidech, kteří trpí úzkostmi, výsledky drobnějších výzkumů u osob, které trpí nějakou formou úzkosti, byly nadmíru uspokojující. Například lidé, kteří čekali v čekárně na ošetření u zubaře a dýchali levandulový olej, měli prokazatelně lepší náladu a menší strach z očekávaného vyšetření. Stejný výsledek byl pozorován u žen po porodu, které měly sklony k úzkostem a poporodní depresi.
Levandule na klidný spaním
Podle studií prováděných na vysokoškolských studentech a seniorech žijících v domovech pro seniory bylo zjištěno, že vdechování levandulového oleje prokazatelně zvyšuje kvalitu spánku. Stačí tedy nakapat několik kapek na polštář, nebo do kapesníku a před usnutím se několikrát zhluboka nadechnout. Levandulový olej vás zklidní a usínání bude jednodušší. Můžete si také koupit pleťový krém s vůní levandule nebo nad postel zavěsit svazek sušených levandulových větviček, které se krásně rozvoní kdykoliv projdete kolem.
Vedlejší účinky levandulového oleje
Přestože je levandulový olej přírodní esenciální olej, u citlivých jedinců může způsobit podráždění pokožky, nebo dokonce až alergickou reakci. Někdy jsou také mezi vedlejšími účinky bolest hlavy, pocity nevolnosti a zvracení. V takových případech se dalšího užívání levandulového oleje raději vyvarujte.
Dávkování a použití levandulového oleje
Není možné přesně specifikovat přesné množství esenciálního oleje, ve kterém by se měl denně podávat. Kromě nanášení kapek na polštář a na kapesník je možné si levandulový olej vtírat přímo do kůže. Mějte ale na paměti, že olej může u některých lidí způsobovat vyrážku. Než si ho tedy vmasírujete na zápěstí a za ušní lalůčky, zkuste si malé množství kápnout například na ruku a počkat do druhého dne, zda se neobjeví zarudnutí. Pokud vlastníte aromalampu, dá se olejíček aplikovat i do ní.
Pokud se obáváte příliš silné vůně, můžete nakapat několik kapek levandulového oleje do jiného, např. dětského olejíčku a naředit jej.
Ať už levandulový olej použijete jakkoli, mějte na paměti, že diagnostikované úzkosti nevyléčí, pouze potlačí některé její příznaky. V případě, že trpíte psychickými poruchami (úzkosti, deprese a další), berte levandulový olej spíše jako doplňkovou léčbu. Zkrátka jako takovou domácí aromaterapii.
Lákají vás i další přírodní esenciální oleje? Vyzkoušejte třeba šípkový olej, který využijete jak při aromaterapii, tak v kosmetice.
Zdroj: verywellmind.com