Vůně na nás mají velký vliv. Dokáží povzbudit, navodit příjemnou atmosféru či nás uklidnit. S vánočním obdobím jsou ovšem spojeny velmi specifické vůně, které toto kouzelné období dokreslují. Jaké esenciální oleje si tedy pořídit na Vánoce, a jaké vlivy mohou mít na lidské zdraví?
Vánoční vůně
Esenciální oleje či silice jsou velmi populární v přírodním léčitelství a aromaterapii. Esenciální oleje a jejich vůně mohou mít na lidské zdraví různé vlivy, kterých můžeme pro přírodní léčbu či prevenci využívat. Některé silice ovšem dotváří vánoční atmosféru a není nic příjemnějšího, než když k vám přijde návštěva a ucítí vůni skořice či hřebíčku.
Silice
Esenciální oleje se přitom vyrábí z různých částí rostlin, tedy od květů až po kořeny. Silice, tedy esenciální oleje, mají s rostlinnými oleji společného jen pramálo. Esenciální olej je totiž silně koncentrovanou látkou, která má zajímavé vlastnosti. Mají vliv na naší zdraví, psychiku i náladu. Silice mohou mít také různorodé vlastnosti, antibakteriální, tlumící, povzbuzující, protizánětlivé, repelentní apod.
Jak je používat?
Esenciální oleje můžete samozřejmě přidat do aromalampy či difuzéru. Můžete je však smíchat s vodou a nalít do lahvičky s rozprašovačem a vždy rozprášit v místnosti, když čekáte návštěvu či potřebujete dané účinky od konkrétního oleje. Esenciální oleje však lze použít i při úklidu a celá vaše domácnost bude krásně vonět. Nakapejte je třeba do vody na vytírání. Mnohé oleje mají také silné dezinfekční účinky. Přidávat však esenciální oleje můžete i do tělových či pleťových krémů. Míchat je můžete například s kokosovým olejem a připravit si masku, zábal či mazání při respiračních obtížích apod. Přidat je můžete i do koupele.
Vánoční silice
Některé esenciální oleje jsou však svou vůní pro Vánoce opravdu typické. Zakoupit však můžete i různé směsi olejů, které jsou pro vánoční období charakteristické. Jedná se například o tyto oleje.
Skořicový olej
Asi nejtypičtějším vánočním olejem je právě olej skořicový. Získává se z kůry a listů skořicovníku. Dokonale provoní vaši domácnost. Použít jej můžete i pro přípravu hřejivých zábalů či do koupele. Skořice má siné zahřívací účinky. Skořicový olej se doporučuje i v případě infekce močových cest v podobě sedacích koupelí. Vůně skořicového oleje zlepšuje náladu a chrání proti depresím.
Pomerančový
Všechny oleje z citrusových plodů, tedy pomerančový, mandarinkový i citronový, mají povzbuzující účinky a pozitivní vliv na náladu. Právě vůni pomerančů a mandarinek máme s naší zimou velmi spojené. Dopřejte si příjemnou vůni pomerančů i u vás doma. Kombinovat jej můžete i s olejem skořicovým. Pomerančový olej dokonale povzbudí a hodí se i jako podporující prostředek na vaše pracoviště. Tento olej má také protizánětlivé účinky.
Hřebíčkový
Hřebíčkový olej je dalším z řady vánočních olejů. Znám je především jako pomocník při bolestech zubů, ale podporuje zdraví dutiny ústní celkově. Jeho účinky jsou anestetické, tedy snižuje citlivost postiženého místa. Hřebíčkový olej vám přináší účinky antiseptické, antibakteriální i protizánětlivé. Hodí se i na poraněnou pokožku, podporuje také její regeneraci.
Borovicový
Ještě dříve než budete mít doma pravý stromeček, můžete si domov provonět borovicovým olejem. Bude se vám však hodit i v péči o pleť. Je totiž dobrou volbou na řadu kožních problémů, i na ekzémy. Jeho účinky jsou analgetické a protizánětlivé. Borovicový olej pomáhá také při stresu, ulevuje od něj i od úzkostí a nervového napětí. Ideální je i při respiračních problémech, tedy skvělý na zimní období.
Eukalyptový
Eukalyptový olej není přímo olejem vánočním, ale dokonale se hodí k zimnímu období. Neměl by vám doma chybět, jelikož pomáhá při respiračních onemocněních, nachlazení i chřipce. Uvolňuje dýchací cesty a je skvělým pomocníkem také na kašel. Přidejte jej například do své koupele, uleví od rýmy, kašle i od bolesti svalů a kloubů.
zdroj obrázku: https://www.flickr.com/photos/30478819@N08/43564784410