Domácí lékárničku v domácnosti nepodceňujte

Nejvíc úrazů se přihodí v domácnosti. Proto právě doma mají být potřebné prostředky první pomoci po ruce k rychlému použití pro záchranu zraněného člena rodiny a vůbec každého, kdo pomoc potřebuje. Fabriky, zemědělská pracoviště, sportovní a školská zařízení i dopravní prostředky mají pro potřebu první pomoci skříňky nebo malé soupravy první pomoci.

Tím víc je zapotřebí, aby i v každé domácnosti byl soubor prostředků první pomoci – obvazový materiál, léky a jednoduché pomůcky. Tento soubor nazýváme domácí lékárničkou. Měla by být v každém bytě jako součást domácího zařízení a vybavena co nejlépe pro skutečnou potřebu. K jejímu založení se hodí skříňka se dvěma nebo více přihrádkami, kterou zavěsíme nebo umístíme pokud možno vysoko, aby na ni nedosáhly malé děti. Měla by být označena tak, aby jí každý poznal.

Vybavení lékárničky

V domácí lékárničce mají být tyto základní prostředky první pomoci: 10 obinadel různé velikosti, 5 kapesních obvazových balíčků, náplast a rychloobvaz, 2 třírohé šátky, 2 balíčky sterilního hydrofilového mulu, 2 balíčky obvazové vaty, 50 ml ajatinu, famoseptu nebo jódové tinktury, 100g 3% peroxidu vodíku, 2-3 balíčky octanu hlinitého, jedlá (užívací) soda v prášku nebo v tabletách, 100g 3% bórové vody, 50 g citrónové kyseliny v prášku, 50 g 3% bórové vazelíny, živočišné uhlí – Carbantox nebo Citrocarbon, léky k tišení bolesti, 10g manganistanu draselného („hypermangan“), nůžky, pinzeta, škrtidlo (Martinovo obinadlo), oční kapátko, teploměr a zavírací špendlíky.

Obvazový materiál a léčiva se musí doplňovat a vyměňovat. (Např. peroxid vodíku ztrácí po 1-2 týdnech účinnost.) V poslední době se doporučuje zejména plastický krycí obvaz. Domácí lékárničku můžeme vybavit tak, že některá léčiva si dáme předepsat lékařem, ostatní léčiva a materiál si koupíme. Jejich cena není vysoká. Zato téměř k nezaplacení je jejich účinek při rychlé a správně poskytnuté první pomoci.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X