Diety, životní styl nebo jen módní trendy? Objevte nejpopulárnější jídelníčky

Není strava jako strava – a není dieta jako dieta. Co je pro někoho udržitelný životní styl, je pro druhého nereálný jídelníček. Možná se nakonec nic nemá přehánět – ani vztah k potravě. Vendula z kuchyňských studií Gorenje přináší přehled diet. Vyznáte se v nich i vy?

Heslo? Cukrfree!

Představte si, že z vašeho života úplně vymizí cukr. Není to nic jednoduchého, protože v jisté formě je obsažen téměř všude, kam se jako laik podíváte. Navíc jste na něm pravděpodobně závislí. A nemyslíme tím jen cukrovinky – obsahují ho také nápoje, chipsy, omáčky, paštiky nebo dokonce uzeniny.

Cukr však může být považován za tichého zabijáka – proto čím dál více lidí volá po cukrfree dietě, jak ji nazvala a u nás propagovala úspěšná blogerka Janina Černá. Cukr free stravování je založeno na omezeném příjmu fruktózy, sníženém množství sacharidů a zdravých tucích. Rafinovaný bílý cukr je zcela zakázán, stejně jako další formy cukru. Tato varianta stravování je podle blogerky dlouhodobě udržitelná – dokonce i na cestách nebo na dovolené. A co vy, vyzkoušeli byste žít bez cukru?

Sacharidy stranou aneb low carb

A na cukrfree tak trochu navazuje low carb dieta – populární stravování, díky kterému se poměrně snadno a rychle hubne – tedy když víte, jak na to. Tato dieta rapidně omezuje příjem sacharidů, ovšem bílkovin a zdravých tuků se bát nemusíte.

V této formě stravování se rovněž vyhýbáte průmyslově zpracovaným potravinám. Ve výsledku můžete úspěšně snížit hladinu cholesterolu, projevy diabetu nebo se zbavit nadbytečných kil – vyhýbáte se totiž cukru i lepku, jíte skutečné potraviny a už po několika týdnech zmizí chutě nebo pocity hladu – mnohdy stačí dvě až tři jídla denně. Proč to zkusit? Můžete omezit některé zdravotní potíže, aniž byste museli počítat kalorie. Přesto jde o další typ stravování, který nesedne každému.

Návrat do doby kamenné

Jistě už jste slyšeli i o paleo dietě. Návrat ke stravovacím zvykům našich předků je pro někoho životním stylem, pro jiného opět nástroj ke shození několika kilogramů. Zbavit se přebytečných centimetrů v mírách vašeho těla můžete díky plnohodnotné stravě. Zapomeňte na průmyslově zpracované potraviny, obiloviny, mléčné výrobky, škroby, luštěniny a brambory. Představte si dostatek masa, plodů a zdravých tuků. Paleo dieta může být pestrá – ale rozhodně nebude vyhovovat vegetariánům a veganům. Zkoušeli už jste paleo stravu? Vyzkoušejte některý z receptů. Pokud máte rádi maso, nejspíš nebudete zklamaní.

Kouzlo nebo keto?

Keto dieta, jinak také ketogenní nebo proteinová dieta, oslovila především zázračnými výsledky – několik kilogramů shodíte i za velmi krátkou dobu. Je totiž založená na faktu, že ve chvíli, kdy má tělo nedostatek cukru, sahá do vlastních tukových zásob, aby vyrobilo energii. Jakmile játra produkují ketony, dostanete se do ketózy – přirozeného stavu organismu. Opět zapomeňte na mouku, cukr, ovoce a alkohol. Naopak vyzkoušejte zeleninová smoothie, vejce na milion způsobů, sýry nebo rostlinné mléko.

Také ketogenní dieta přináší v jídelníčku zdravé tuky a zvýšené množství bílkovin – maso, ryby, mořské plody, vejce, sýry a zeleninu. Stav ketózy však bohužel není pro každého – kromě některých komplikací může hrozit jojo efekt v případě návratu k cukru a sacharidům. Čemu se vyhnout? Přece pytlíkovým keto dietám, které nikdy nenahradí skutečné jídlo – a navíc nejsou zrovna levné.

Když dietu, tak s rozumem v hrsti – zkuste se zaměřit na své chutě, tělo i návyky. Jedině tak najdete takový stravovací styl, který bude dlouhodobě udržitelný. Přece jen platí, že jste to, co jíte. Tak jezte zdravě – vždyť strava není drama!

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X