Chemické barvy na vlasy mohou přispět k rozvoji rakoviny prsu

Každá žena snad alespoň jednou zatoužila po jiných vlasech. Stylingové přípravky a barvy na vlasy tak patří k nejprodávanějším výrobkům vlasové kosmetiky. Ženy, které pravidelně používají chemické barvy nebo přípravky pro narovnání vlasů, se však podle studií vystavují riziku vzniku rakoviny prsu.

Roli hraje původ

Výzkum z institutu NIEHS pracoval se 46 709 ženami a prokázal, že ženy, které pravidelně používají chemické barvy na vlasy, mají o 9 % vyšší riziko rakoviny prsu!

“Naše studie prokazuje zvýšené riziko při dlouhodobém a pravidelném používání chemických barev, a to především u afroamerických žen. Dlouhou dobu ale byly výzkumy nejasné,”

říká autorka studie a ředitelka institutu NIEHS, Alexandra White, Ph.D. U afroamerických žen je při pravidelném barvení vlasů každých pět a více týdnů riziko o šedesát procent vyšší, než u žen bílé pleti.

Nebezpečí podle studie ovšem nepředstavují barvy, které se vymývají, ani barevné šampony.

Nevhodné jsou i přípravky pro narovnání vlasů

Přípravky pro udržení rovných vlasů se též potvrdily jako rakovinotvorné. U žen, které je používají pravidelně, se riziko rakoviny zvyšuje o 30 %. Tyto produkty jsou mnohem více populární mezi afroamerickými ženami, tudíž je u nich pravděpodobnost vzniku karcinomu opět vyšší. V kombinaci s chemickými barvami je tedy riziko opravdu alarmující.

Jak chemické barvy nahradit?

Řešením by samozřejmě mohlo být ponechání přirozeného odstínu. Spousta žen však barvou zakrývá šediny nebo si prostě jen přijde sebevědoměji. Jednou z možností by pak mohla být náhrada chemických barev přírodní hennou. Dá se koupit v několika odstínech a je možné navštívit i specializovaná kadeřnictví, kde hennu k barvení používají. Jediná nevýhoda je, že vlasy nezesvětlí – tam musí bohužel přijít zásah chemickým peroxidem.

Úprava vlasů fénem a hřebenem v salonu
zdroj: pixabay.com

Důležitá je prevence

Nejdůležitější je samozřejmě dbát na prevenci. Kvalitní potraviny, dostatečný pitný režim, vydatný spánek a pravidelný pohyb jsou faktory, které naše zdraví ovlivňují nejzásadněji. Navíc zlepšují i kvalitu vlasů a možná zjistíte, že barvit vlastně vůbec nepotřebujete!

Foto: Pixabay.com, Shutterstock.com.

Tereza Menzlova

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X