Dieta podle krevní skupiny: Opravdu funguje?

Krev nám může hodně napovědět o našem zdraví. Například jak dobře fungují naše orgány, může diagnostikovat nemoci a stavy a lze z ní zjistit určité rizikové faktory. Mohla by však naše krev také ukázat, jaké potraviny bychom měli jíst, abychom zůstali zdraví?

Naturopatický lékař D’Adama si myslí, že krevní skupina každého člověka je jedinečným buněčným otiskem, který určuje vše od náchylnosti jedince k nemocem až po to, jaké potraviny má jíst, a dokonce i to, jak má cvičit. Jeho teorie byla publikována v roce 1996, stala se bestsellerem New York Times a zrodila miliony příznivců.

„Módní diety často přicházejí s programy, které jsou „univerzální“ a poskytují stejná doporučení pro všechny,“ říká Jennifer Oikarinenová, registrovaná dietoložka ve společnosti Banner – University Medical Center Phoenix. „Naproti tomu dieta podle krevních skupin nabízí odlišné a odlišné zásady, které oslovují mnoho lidí – proto je tak oblíbená.“

Dieta podle krevní skupiny: Inovativní dieta nebo sci-fi

Dieta je přizpůsobena speciálně pro osoby s krevními skupinami 0, A, B a AB. Zdá se, že je to celkem jasná věc, je ale dieta pro krevní skupiny důvěryhodná? Je prokázáno, že skutečně funguje?

„Jednoduše řečeno: Ne,“ řekl Oikarinen. „Dieta podle krevních skupin je založena pouze na pozorování autora. Výsledky a tvrzení týkající se diety nebyly změřeny ani prokázány jako úspěšné v klinické studii nebo výzkumné studii.“

Dr. D’Adamo nepředložil vlastní výzkum a tak se nezávislí výzkumníci rozhodli, že dietu zhodnotí. Studie z let 2013 a 2014 nenašly žádné důkazy, které by naznačovaly jakýkoli přínos nebo tvrzení související s krevní skupinou člověka.

Ačkoli má každá krevní skupina jiná „pravidla“ pro to, co jíst a co ne, každá se zaměřuje především na libové bílkoviny a v různé míře na ovoce a zeleninu, což jsou známá doporučení pro zdraví a hubnutí. Z tohoto důvodu by tento typ diety mohl potenciálně pomoci jednotlivci zhubnout.

„Zvýšením počtu zkonzumovaných porcí ovoce a zeleniny byste mohli absolutně zlepšit své zdraví a pohodu, čímž byste zaznamenali množství výhod,“ řekl Oikarinen. „Ale nemusí to mít nic společného s vaší krevní skupinou.“

zdroj fotky: pexels.com

Jak funguje dieta podle krevní skupiny

Zde je rozdělení podle diety „Jezte správně podle skupiny krve“:

  • Skupina 0: Krevní skupina s vysokým obsahem bílkovin, která se zaměřuje na libové bílkoviny a určitou zeleninu a ovoce, ale vyhýbá se některým obilovinám, mléčným výrobkům a luštěninám.
  • Skupina A: Rostlinná krevní skupina, která se zaměřuje především na čerstvé a organické ovoce a zeleninu a celozrnné výrobky.
  • Skupina B: Kočovná krevní skupina, která se zaměřuje převážně na rostliny a maso, ale vyhýbá se kuřecímu a vepřovému masu, pšenici, kukuřici, čočce a rajčatům.
  • Skupina AB: Záhadná krevní skupina, která se podobá pescatariánské stravě, tato strava se zaměřuje převážně na ryby a mořské plody, ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky a mléčné výrobky, ale vyhýbá se masu a drůbeži.

Nevýhody diety podle krevní skupiny

Zní to jako zdravé stravování. To je sice pravda, ale dieta podle krevních skupin je velmi specifická, a proto poměrně omezující. Nezohledňuje osobní preference.

„Například pokud máte krevní skupinu A a rádi jíte maso a jiné živočišné bílkoviny, nebude vás příliš těšit, když zjistíte, že vaše krevní dieta má být založena na vegetariánské stravě, tedy ovoci a zelenině, fazolích a celozrnných produktech,“ říká Oikarinen. „Mohlo by se to dotknout i vaší peněženky, protože autor doporučuje nakupovat biopotraviny.“

Doporučení ohledně diety podle krevní skupiny

Neexistuje žádný důkaz, že by vaše krevní skupina určovala, co byste měli jíst, ale je také málo důkazů, že dieta podle krevní skupiny je škodlivá, pokud zajistíte zdravý poměr potřebných živin. Proto si možná odpusťte knihy o dietách a módní diety a místo toho se zaměřte na pár drobných změn ve svém současném jídelníčku. Nejlepší dieta je vždy taková, která je vyvážená a odpovídá vašemu životnímu stylu.

„Přemýšlejte o tom, jak můžete každé jídlo jen trochu vylepšit: přidejte bílkoviny, ovoce a zeleninu, pijte více vody, jezte pomaleji, jezte méně zpracovaných potravin – udělejte cokoli, co vám vyhovuje,“ řekl Oikarinen. „Pokud například obvykle snídáte vanilkové latté a sýrový dánský koláč, zkuste ho nahradit celozrnným muffinem. Jako bonus si dejte jogurt, který vám dodá bílkoviny.“

Pokud uvažujete o dietě podle krevních skupin nebo o jakýchkoli větších změnách svého současného jídelníčku kvůli hubnutí nebo celkovému zdraví, poraďte se nejprve se svým lékařem nebo registrovaným dietologem.

Zdroj informací: https://www.bannerhealth.com/healthcareblog/teach-me/the-blood-type-diet-does-it-really-work
Zdroj fotek: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X