Ženy by měly velebit kontryhel

Je-li nějaká rostlina, kterou by ženy měly velebit, pak je to kontryhel obecný. Ten se vyskytuje téměř všude na našem území, nejvíce v horských a podhorských oblastech.

Kontryhel si můžeme vypěstovat sami ze semen nebo si přinést sazeničku a umístit si ji do zahrady nebo na balkon, terasu či do bytu za okno. Zde ji v době květu můžeme mít i jako okrasnou květinu.

Bylina přezimuje díky kořenům, nadzemní část přes zimu odumírá a na jaře zase roste nová.

Z byliny sbíráme…

Z kontryhelu se sbírá celá nadzemní část, tedy listy a květy. Nejlepší sběr je v létě, kdy je nadzemní část nejkvalitnější. Kontryhelové listy můžeme sušit ve stínu ve slabé vrstvě a při umělé teplotě do 35 °C.

Léčivé účinky

Bylina má skvělý účinek na úpravu menstruace, na dělohu, pomáhá rovněž ženám v klimakteriu, zmírňuje bílý výtok, lze ho využít na omývání hnisavých ran, při žaludečních vředech. Kontryhel posiluje srdce, prohlubuje spánek.

Těhotenství – kontryhel pomáhá udržet plod, od třetího měsíce těhotenství by čaj měly pít ženy, které jsou náchylné k potratům. Rovněž je významným pomocníkem po porodu, když posiluje vazivo dělohy.

Ve spojení s kokoškou pastuší tobolkou pomáhá kontryhel při vyhřeznutí dělohy, při tříselné kýle a hemeroidech.

Děložní myomy – bylina působí proti výskytu děložních myomů, případně ho zmenší či po pití čaje může úplně vymizet. Je důležité pít 3 šálky čaje denně po dobu 6 týdnů. Pokud myom nezareaguje, nemá cenu dám kontryhel užívat.

Užití…

Čaj: 1 až 2 čajové lžičky bylinky přelijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme krátce přejít varem. Poté 10 minut louhujeme a pijeme 2 až 3 šálky denně.

Obklad, kloktadlo: postupujeme stejně jako u čaje, jen si ho uděláme dvakrát silnější.

Kuchyně

Kontryhel můžeme rovněž využít i v kuchyni, především do polévek, nádivek, salátů, pomazánek, ale nepřehánějte to, má nahořklou chuť.

Reklama: Profesionální správu obsahu vám obstará správa stránek

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X