Vybíravé děti aneb jak vyzrát na malé nejedlíky

Odmítá váš předškolák jíst cokoli jiného než smažené kuřecí nugety? Nebo si vaše batole raději hraje, než aby vůbec něco snědlo? Mnoho rodičů si dělá starosti s tím, co jejich děti jedí, a co nejedí. Než dozrají potravinové preference vašeho dítěte, zvažte tyto strategie. Pomohou vám vyhnout se bitvám při jídle a vybíravému dítku zajistí vyváženou stravu.

Respektujte své dítě

Pokud dítě nemá hlad, jídlo mu nevnucujte. Stejně tak dítě nepodplácejte ani nenuťte, aby snědlo určité potraviny. Mohlo by to pouze vyvolat nebo posílit negativní návyky. Dítě by si mohlo čas jídla spojit s úzkostí a frustrací. Dávejte dítěti malé porce, abyste ho nezahltili a dali mu možnost samostatně si říct o případné přidání.

Dodržujte rutinu a řád

Podávejte jídla a svačiny každý den přibližně ve stejnou dobu. Pokud se dítě rozhodne nejíst oběd, pravidelný čas na svačinu mu nabídne příležitost sníst výživné jídlo. Mezi jednotlivými jídly ale dítěti případně nedávejte nic jiného, pouze vodu. Pokud dítěti umožníte, aby se během dne „napájelo“ džusem, mlékem nebo jedlo malé svačinky, může to snížit jeho chuť k jídlu.

Buďte trpěliví s novými potravinami

Malé děti se často dotýkají nových potravin nebo k nim čichají, mohou si vkládat do úst drobné kousky a pak je zase vyndávat. Vaše dítě může potřebovat opakované seznámení s novou potravinou, než si vezme první sousto. Povzbuzujte dítě tím, že s ním budete mluvit o barvě, tvaru, vůni a struktuře potraviny, ne o tom, zda mu chutná. Nové potraviny podávejte společně s oblíbenými jídly dítěte. Pokračujte v podávání zdravých jídel dítěti, dokud se nestanou známými a oblíbenými.

Nebuďte kuchařem jen pro své dítě

Příprava samostatného jídla pro vaše dítě poté, co odmítne původní jídlo, jeho vybíravost jen podpoří. Povzbuzujte též dítě, aby zůstalo u stolu po celou určenou dobu jídla, i když se nenají.

Udělejte z jídla zábavu, buďte kreativní

Podávejte syrovou zeleninu se zdravým dipem, vykrajujte potraviny do různých tvarů pomocí vykrajovátek, podávejte různé pestrobarevné potraviny. To vše bude dítě pozitivně motivovat.

Matka krájí dítěti jídlo na talíři.
zdroj: pexels.com

Pomocník při nákupu i vaření

V obchodě s potravinami dítě požádejte, aby vám pomohlo vybrat ovoce, zeleninu a další zdravé potraviny. Doma ho vyzvěte, aby vám pomohlo umýt zeleninu, zamíchat těsto nebo prostřít stůl.

Jděte dobrým příkladem

Pokud budete i vy jíst různé zdravé potraviny, vaše dítě vás bude s větší pravděpodobností následovat. Vyvarujte se toho, abyste před dítětem jedli či pili něco jiného, než jí či pije ono samo.

Minimalizujte rozptylování

Během jídla vypněte televizi a odložte telefon. To pomůže vašemu dítěti soustředit se na jídlo. Mějte též na paměti, že televizní reklama může vaše dítě také podněcovat k touze po sladkých a méně zdravých potravinách.

Nenabízejte dezert jako odměnu

Odepření dezertu vysílá zprávu, že dezert je nejlepší jídlo, což může jen zvýšit touhu dítěte po sladkostech. Můžete například zvolit jeden den v týdnu jako den s dezertem a po zbytek týdne dezert vynechat, nebo nově definovat dezert jako ovoce, jogurt nebo jinou zdravou volbu.

Mezitím nezapomeňte, že stravovací návyky vašeho dítěte se pravděpodobně nezmění ze dne na den, ale i ale malé kroky, které každý den podniknete, mohou pomoci podpořit celoživotní zdravé stravování.

Máte hyperaktivní dítě? Pomoci mohou i některé potraviny?

 Zdroj: healthline.com, cdc.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X