Vyzkoušejte cvičení v sedě pro seniory a zůstaňte fit v každém věku

Chcete být fit, i když už vám dávno není 20? Že věk je pouze číslo, o tom nás dennodenně přesvědčují aktivní senioři, kteří jsou mnohdy v lepší kondici než dnešní teenageři. Abyste ve stáří nezůstali připoutaní na lůžko, je dobré začít s aktivním životním stylem co nejdříve. A pokud máte v rodině či ve vašem okolí aktivní seniory, proč si nezacvičit s nimi? Takže se dohodněte s vašimi prarodiči či rodiči a společně si zacvičte. 

Jak zpevnit střed těla ve stáří

Víte, která oblast lidského těla je při cvičení nejdůležitější? Je to jeho střed, neboli core. A proč je to právě střed těla? Díky pevnému středu těla vás přestanou bolet záda, budete mít vzpřímenější postoj a jeho zpevněním předejdete případným zraněním.

Zpevněný střed těla je důležitý v každém věku a pokud vám to kondice dovolí, vyzkoušejte také nejlepší cviky na posílení core.

posilování v sedě
pixabay.com

Protahovací cviky v sedě pro seniory

Začněme hezky od začátku. Sedněte si na židli, nohy položte chodidly na zem tak, aby stehna byla vodorovně se zemí a pod koleny se vytvořil pravý úhel. Prvními cviky, kterým se věnujte před samotným cvičením, jsou cviky protahovací. 

  • Levou ruku položte na pravé koleno a podívejte se za pravé rameno. To stejné proveďte následně i s pravou rukou a pohledem za levé rameno. 
  • Nyní zatněte svaly na břiše, pupík vtáhněte k páteři, seďte vzpřímeně a celou horní polovinou těla rotujte. Nejprve pětkrát na jednu a potom pětkrát na druhou stranu.
  • Vycházejte se stejné výchozí pozice jako u předchozího cviku, ale nyní se předklánějte a zaklánějte. Opět dbejte na to, abyste po celou dobu drželi vzpřímenou polohu a pupík tlačili k páteři.
cvičení pro aktivní seniory
pixabay.com

Posilovací cviky na židli

Jakmile za sebou máte protažení, jste připraveni na samotné cvičení. 

  • Začněte dobře známými sedy lehy. S tím rozdílem, že je nebudete provádět na zemi, nýbrž na židli. Celé tělo posuňte k okraji židle tak, aby za vámi vznikl dostatečný prostor. Nohy natáhněte před sebe tak, aby mezi vašim stehny a lýtky vznikl tupý úhel menší než 180 stupňů. Ruce si překřižte na ramenou a zpevněte celý střed těla. Následně se pomalu pokládejte dozadu a opět se vracejte zpět do vzpřímené pozice. Pokládejte se pouze do bodu, ve kterém budete schopni udržet chodidla na zemi a střed těla zpevněný.
  • Nyní přijde na řadu cvik, připomínající cval koně. Sedněte si opět na celou plochu židle, záda si opřete o opěrku a nohy pokrčte do úhlu 90 stupňů a země se dotýkejte pouze špičkami. Ve vzpřímeném sedu se zpevněným středem těla zvedejte jednu nohu, položte ji opět na špičku a poté zvedejte druhou.
  • Chodidla položte na zem, stehna nechte vodorovně se zemí a ruce si složte za hlavu. Následně se otáčejte na jednu stranu, zpátky doprostřed a na druhou. Cvik provádějte pomalu a při jeho provádění se nehrbte.

Po cvičení se opět protáhněte, vyklepte pořádně ruce i nohy, procvičte si krk a napijte se. Každodenní cvičení je velmi důležité pro udržení nejen zdravé tělesné schránky, ale i pro zachování jasné mysli. Aktivní životní styl je nejlepší prevencí stařecké demence a Alzheimerovy choroby a to i když k nim máte genetické predispozice. Věnujte svému tělu alespoň pár minut každý den, vždyť kdy jindy začít, než dnes?

Zdroj: activebeat.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X