Chcete, aby vaše děti byly zdravé? Vedete své potomky k aktivnímu životnímu stylu? Víte, kolik fyzické aktivity by měly dělat děti a kolikrát týdně by se měli hýbat mladí lidé do 18 let, aby byli zdraví a neměli v budoucnu problémy s nadváhou?
Tělocvik ve škole nestačí
Děti a mladí lidé by měli každý týden alespoň 2x sportovat nebo cvičit a to po dobu 60 minut. Na rozdíl od dospělých není cílem jejich pohybové aktivity hubnutí ani vybudování bicepsů a tomu odpovídá i povaha cvičení, které byste pro ně měli zvolit.
Na základních i středních školách mají sice pohyb v rámci tělesné výchovy, pro většinu dětí je to ale nutné zlo a tak si musí energii vybít jinde a při sportu, který je baví a budou se mu věnovat dlouhodobě.
Ideálním sportem jsou kolektivní aktivity v tělocvičně nebo venku, které je baví a odpovídají jejich věku. Najděte ve svém okolí sportovní či skautský kroužek, kde mohou děti vybít energii na opičí dráze, při míčových hrách nebo dovádění v přírodě.
Pravidelným sportem se udrží nejen v dobré fyzické kondici, ale jsou také s přáteli a rozhodně to prospívá i psychickému stavu. Fyzická aktivita by měla být různých intenzit a měla by rozvíjet pohybové dovednosti a posilovat kosti a svaly.
Nemáte možnost chodit na sportovní kroužek? Vyzkoušejte třeba domácí cvičení formou hry, které bude bavit celou rodinu.
Jaký sport vybrat pro dítě
Dnešní doba bohužel přispívá k tomu, že i nejmenší děti sedí často u počítače nebo televizních her a nemají dostatek pohybu. Když k tomu přičteme nezdravou stravu, můžete dítěti zadělat na problém s nadváhou, kterého se bude v budoucnu těžko zbavovat. Snažte se ho aktivně zapojovat do různých činností nejen doma, ale také venku. Všechny aktivity by měly pomoci ke zrychlenému dechu.
Mezi mírnou aktivitu se počítají sporty a cvičení, během kterých sice můžete mluvit, ale už nezvládnete zpívat. Aktivita by měla způsobit, že dětem bude tepleji, mezi takové aktivity patří chůze do školy, jízda na koloběžce, kolečkových bruslích nebo venčení psa.
Veďte děti k aktivnímu stylu života, berte je každý víkend na několik hodin do přírody nebo se projeďte na kole. Nejen že podpoříte jejich zdraví, ale také budete mít společné téma k hovoru. Menší děti mají nejraději běh nebo chůzi, oblíbená je také gymnastika, houpání na bradlech, pobíhání po dětských hřištích nebo lanové aktivity.
Starší děti můžete přihlásit na tenis, fotbal nebo hokej. U nejstarších jsou oblíbenější jiné sporty – horolezectví, basketball, tanec, nohejbal, badminton nebo bojová umění. Mezi ta se řadí jugo, box nebo krav maga, která se zabývá sebeobranou.
Jak vést děti k pohybu
Dětem vysvětlujte, jak je pohyb důležitý. I když si třeba v patnácti letech řeknou, že po deseti letech tvrdého tréninku mají hokeje plné zuby, podporujte je, pokud se rozhodnou pro jiný sport, než který jste si představovali vy. Veďte je k tomu, že cvičení není za trest, ale mělo by se stát oblíbenou denní činností, stejně jako zdravá strava plná ovoce a zeleniny na místo nezdravých sladkostí.
Nechte je vybrat, jakému sportu se chtějí věnovat. Pokud zjistí, že je nebaví tolik, jak si myslely, klidně je nechte vybrat jiný. Důležité je, aby je sport bavil a aby se hýbaly alespoň 2x týdně po celou hodinu.
Pohyb není žádná věda a nejlepší je věnovat se mu společně. Vyzkoušejte třeba některou z video lekcí cvičení i pro nejmenší děti, u které se zaručeně zapotí i dospělí:
Nestíháte se věnovat cvičení tak často, jak byste chtěli? Naučte se jak si efektivně naplánovat den a zařadit tak do svého režimu pravidelný pohyb i s dětmi!
Zdroj: www.nhs.uk