Vyzkoušejte cvičení formou hry pro děti i dospělé a zůstaňte fit i doma

Potřebujete zabavit děti i během deštivých dní? Chcete se hýbat, ale možnosti jsou omezené? Jednoduché ale zábavné cvičení můžete dělat i doma s dětmi, stačí vědět, jak na to. Odložte na chvíli telefony a vyzkoušejte zábavné sportovní aktivity pro celou rodinu, které se vejdou do každého bytu!

Jak cvičit doma s dětmi

Chcete naučit své děti, že pohyb je přirozenou součástí života? Pak jej také pravidelně zapojujte do vašeho denního režimu. Vyhraďte si na cvičení určitý čas stejně, jako to dělají např. ve školce. Malé i větší děti mají rády pravidelný režim a jistoty, na které se mohou spoléhat a těšit. Proto zaveďte chvíli na sport v rámci každého dne či týdne tak, aby s ním všichni počítali a mohli se na něj těšit.

Ideální čas na sportovní aktivity je před dopolední svačinou nebo naopak odpoledne po krátkém poobědovém odpočinku. Nikdy nesportujte ihned po jídle, organismus potřebuje na trávení klid. Pokud naopak zařadíte sportovní aktivitu před oběd, budete ve stresu z toho, že nestíháte vařit.

pohyb s dětmi
pixabay.com

Sportovní závody děti milují

Zejména malé děti lehce nadchnete pro téměř jakýkoliv druh soutěže či závodu typu “kdo bude první…”. Začněte u toho nejjednoduššího- vytvořte startovní a cílovou pásku podle možností vašeho prostoru- na chodbě nebo v obývacím pokoji. Výborně se hodí třeba barevná lepící páska, kterou poté snadno sundáte i z koberce. Závoďte o první místo v cíli různými způsoby pohybu- běh, běh pozpátku, skákání na jedné noze, chůze po špičkách nebo třeba se zavázanýma očima či s kuličkou na lžičce tak, aby nespadla.

Překážková dráha, do které se zapojí všichni

Pokud máte málo prostoru na běhání, vytvořte opičí dráhu přes celý byt. Popusťte uzdu své fantazii a nebojte se zapojit i děti, které vidí celý prostor z jiné perspektivy. 

Cíl hry je jasný, projít džungli plnou nástrah a dostat se včas do cíle. Jako stanoviště a překážky vám postačí běžné vybavení domácnosti, jako například:

  • podlézání židle 
  • přeskakování položených knížek 
  • vytvoření hada z kolíčků na prádlo 
  • házení smotaných ponožek do hrnce
  • přechod úzké dráhy např. z nalepené pásky nebo provázku položeného na podlaze
jak stmelit rodinu
pixabay.com

Hledání kousků skládačky rozvíjí týmového ducha

Chcete stmelit rodinu? Zahrajte si na hledání pokladu! Vytiskněte zajímavý obrázek nebo fotku celé rodiny a rozstříhejte na několik částí. Ty potom schovejte po celém bytě a nechte ostatní, aby je hledali. Umístěte je na viditelná místa a jakmile budou mít všechny díly pohromadě, na řadě je sestavení celé skládačky.

Dejte se do tancování s dětmi

Děti milují tanec! Dejte nábytek stranou, pusťte vaše oblíbené písničky a zatancujte si. Využijte toho, že jste doma a nikdo vás nevidí a tančete naplno, užijte si každý song a pokud se pořádně zapotíte, uděláte pro své tělo jedině dobře.

Pokud vás nebaví tancovat jen tak, nafoukněte balónek a snažte se, aby se nedotkl země, budete trénovat postřeh a určitě se pobavíte.

cvičení s dětmi venku
pixabay.com

Práce na zahradě je taky pohyb

Věděli jste, že při běžné práci na zahradě spálíte zhruba 260 kcal za hodinu? Pokud máte vlastní pozemek, pusťte se do zahradničení i s dětmi. Jestliže zahradu nemáte, pěstovat zeleninu, bylinky i okrasné květiny můžete i doma, ať už v květináči na okně nebo na balkoně. Naučíte své děti starat se o rostliny a ještě se při tom pohnete.

Skákání panáka jde i v bytě

Spoustu venkovních aktivit lze provádět i doma, například skákání panáka. Místo křídou na chodník jej vytvoříte pomocí barevné lepící pásky (nebo elektrikářské), kterou nalepíte na jakýkoliv povrch a poté jednoduše sloupnete.

Zdroj: flintobox.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X