Vyzrajte na vysoký tlak přírodní cestou. Klasické léky na snížení tlaku mívají značné vedlejší účinky

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je poměrně častou diagnózou u lidí ve vyšším věku. Představuje značné riziko vzniku srdečních onemocnění a předčasného úmrtí. Ne vždy je ale třeba volit léčiva. Jaké jsou alternativní možnosti léčby?

Nejjednodušší cesta jsou léky

Naše západní medicína volí v případě zjištění vysokého krevního tlaku u pacienta zpravidla nasazení klasické léčby, tedy předepsání léků. Léky na snížení tlaku ovšem mívají značné vedlejší účinky a často na sebe vážou další a další medikamenty. 

Přestože se jedná o jednoduché a rychlé řešení, nemusí být vždy optimální. Každodenní polykání prášků problémy s tlakem neřeší, pouze jej činí “neviditelným”. 

Léky na vysoký tlak problém neřeší, jen utlumí
Zdroj: pixabay.com

Vsaďte na pohyb

Podle studie britských vědců, zkoumající výsledky 391 předchozích výzkumů, lze ke snížení krevního tlaku dojít i alternativní cestou. Recept je prostý: pravidelný pohyb. Nezáleží na tom, jestli vás baví běh, zvedání činek nebo třeba badminton. 

Z průzkumu jasně vyplývá, že pravidelná fyzická aktivita může mít u lidí trpících hypertenzí stejné účinky, jako každodenní polykání prášků na snížení tlaku.

Je nutné zdůraznit, že žádná studie neporovnávala přímo účinky léků versus cvičení. Proto se žádný z vědeckých týmů ve svých závěrech neodvažuje doporučit, aby pacienti, kteří se léčí s hypertenzí, vysadili předepsané léky a léčili se výhradně pomocí pohybu a cvičení.

Hypertenze patří mezi civilizační onemocnění
Zdroj: pixabay.com

Nejdůležitější je prevence

Vysoký krevní tlak patří do skupiny tzv. civilizačních onemocnění. To znamená, že jejich příčinu musíme hledat v každodenním životním stylu. Pokud se nevěnujeme pravidelné fyzické aktivitě, zanedbáváme osobní odpočinek, jsme neustále ve stresu a dopřáváme si velké množství průmyslově zpracovaných potravin, zaděláváme si na tyto onemocnění. 

Léčba medikamenty v tomto případě není řešením, ale pouze tlumením příznaků. Pokud budeme zhoršující se zdravotní stav ignorovat, zcela jistě nás čeká některé z častých předčasných úmrtí, ať už na mozkovou příhodu nebo následky neléčeného diabetu.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X