Točí se mi hlava! Naučte se rozpoznat různé typy závratí a úlevné Brandt-Daroffovo cvičení

Asi každému z nás se někdy v životě točila hlava. Kromě vlastního motání hlavy jste pravděpodobně pocítili též nevolnost a pocit vrávorání. Příčin tohoto pocitu může být mnoho, od dehydratace přes konzumaci alkoholu až po stres. Většina z nás tento stav nazývá závratí. Skutečná závrať neboli vertigo je ale něco jiného a bývá příznakem závažnějších potíží. Podle místa postižení rozlišujeme závrať periferní nebo centrální.

Periferní závrať

Vzniká v důsledku problému ve vnitřním uchu nebo vestibulárním nervu, který kontroluje rovnováhu.

  • Benigní paroxysmální polohová závrať – je podle studií považována za nejčastější formu periferní závrati. Tento typ má tendenci způsobovat krátké, časté záchvaty závratí. Vyvolávají ji určité pohyby hlavy. Předpokládá se, že je způsobena malými krystalky, které stimulují chloupky lemující vnitřní ucho. To mate mozek a vyvolává pocit závratě.
  • Labyrintitida – tuto formu závratě způsobuje infekce vnitřního ucha. V důsledku toho se často vyskytuje spolu s dalšími příznaky, jako je horečka a bolest ucha. Infekce se nachází v labyrintu, struktuře ve vnitřním uchu, která řídí rovnováhu a sluch. Infekci často způsobuje virové onemocnění, například nachlazení nebo chřipka. Někdy je příčinou také bakteriální ušní infekce.
  • Vestibulární neuronitida – tento typ závratě má velmi náhlý začátek a může způsobovat nestabilitu, bolest ucha, nevolnost a zvracení. Je důsledkem infekce, která se rozšířila do vestibulárního nervu, který kontroluje rovnováhu. Tento stav obvykle následuje po virové infekci, jako je nachlazení nebo chřipka.
  • Menierova choroba – způsobuje náhlou závrať, která může trvat až 24 hodin. Závrať je často tak silná, že způsobuje nevolnost a zvracení. Menierova choroba také způsobuje ztrátu sluchu či zvonění v uších.
Obraz. který vidí člověk trpící závratí.
zdroj: pexels.com

Jaké jsou možnosti léčby periferních závratí?

K léčbě periferní závratě se používá řada léků, včetně antibiotik či antihistaminik. Pokud vám byla diagnostikována benigní paroxysmální polohová závrať, může vám lékař doporučit Epleyho manévr a Brandt-Daroffova cvičení. Obě cvičení zahrnují pohyb hlavy v sérii tří nebo čtyř řízených pohybů.

Epleyho manévr obvykle provádí lékař, neboť vyžaduje rychlejší pohyby a otáčení hlavy. Nedoporučuje se osobám s problémy s krční páteří. Brandt-Daroffovo cvičení můžete provádět i doma. Předpokládá se, že cviky mohou pomoci rozhýbat krystalky ve vnitřním uchu, které závrať způsobují.

Brandt-Daroffovo cvičení:

  • Sedněte si na okraj postele s nohama svěšenýma přes její okraj.
  • Lehněte si na pravý bok a otočte hlavu ke stropu. V této poloze vydržte alespoň 30 sekund. Pokud pocítíte závrať, vydržte v této poloze, dokud nepřejde.
  • Vraťte se do vzpřímené polohy a 30 sekund se dívejte přímo před sebe.
  • Opakujte druhý krok, tentokrát na levém boku.
  • Posaďte se vzpřímeně a 30 sekund se dívejte přímo před sebe.
  • Sérii provádějte alespoň třikrát až čtyřikrát denně.

Další možností léčby periferní závratě je vestibulární rehabilitační terapie. Zahrnuje spolupráci s fyzioterapeutem s cílem zlepšit rovnováhu tím, že pomůže vašemu mozku naučit se kompenzovat problémy s vnitřním uchem.

Centrální závrať

Kromě periferních druhů závratí existuje též závrať centrální, která vzniká v důsledku problému v mozku. Podle výzkumů může být způsobena různými stavy, včetně mrtvice, nádoru na mozku, migrény, traumatického poranění mozku, infekce i roztroušené sklerózy.

Jak dlouho trvá závrať?

Podle studií je trvání různých druhů závratí sice do jisté individuální, nicméně lze vysledovat určité tendence. Benigní paroxysmální polohová závrať může přicházet a odcházet, přičemž příznaky obvykle trvají méně než minutu. V případě Menierovy choroby může epizoda závratě trvat déle než 20 minut. Závrať vyvolaná migrénou je velmi individuální, může trvat minuty až hodiny.

Jedním z příznaků závrati je i pocit na zvracení. Lze ho potlačit?

Zdroj: medicalnews.com, healthdigest.com, ncbi.nlm.nih.gov, mayoclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X