To, že neslyšíme dobře, nemusí vždy znamenat to, že o náš sluch pomalu přicházíme. Často je na vině „obyčejné“ zalehnutí uší, například když máme rýmu, po koupání nebo během cestování. Kromě toho, že hůře slyšíme, často cítíme i nepříjemný tlak ve zvukovodu, který může doprovázet píchání, šumění či hučení. Co v takové situaci může pomoci?
Co způsobuje zalehnutí ucha?
Stejně jako mají lidé často ucpaný nos, mohou mít z různých důvodů „ucpané“ neboli zalehlé uši. K nejčastějším důvodům patří:
- příliš mnoho ušního mazu v Eustachově trubici
- voda v uchu
- změna nadmořské výšky, například v letadle
- infekce vedlejších nosních dutin
- infekce středního ucha
- alergie
Zalehlé uši mívají děti i dospělí, děti na ně trpí o něco více, zejména při nachlazení.
Jak si ulevit?
Existuje mnoho různých způsobů, jak problém zalehlých uší řešit. Některé zahrnují léky, ale jiné můžete provést pomocí věcí, které pravděpodobně máte doma. Nejprve je třeba zjistit, zda je problém ve středním uchu, nebo ve vnějším uchu, konkrétně ve zvukovodu, kde se může hromadit ušní maz. Co doporučují odborníci?
Tipy pro střední ucho
- Valsalvův manévr – velmi jednoduchá technika, která spočívá v tom, si zacpete nos a pak vyfouknete při zavřených ústech. Je důležité, abyste nefoukali příliš silně, mohlo by to jinak způsobit problémy s ušním bubínkem. Tento postup je nicméně užitečný pouze při změnách tlaku, například při změně nadmořské výšky.
- nosní spreje nebo perorální dekongestiva – mohou být užitečné zejména při létání nebo pokud máte ucpaný nos či dutiny.
Tipy pro vnější ucho
- olej – zkuste si do zalehlého ucha kápnout olivový nebo dětský olej. Zahřejte malé množství oleje, dávejte pozor, aby nebyl příliš horký. Zkontrolujte, zda má bezpečnou teplotu a zda nedráždí vaši pokožku. Poté si pomocí kapátka kápněte do ucha jednu až dvě kapky. Hlavu držte zakloněnou po dobu 10 až 15 sekund. Toto provádějte několikrát denně po dobu až 5 dnů.
- peroxid vodíku – nejprve smíchejte peroxid s teplou vodou v misce. Poté jej aplikujte podle stejného postupu jako v případě oleje. Pravděpodobně se objeví šumění, nechte ho působit, dokud nepřestane.
- volně prodejné ušní kapky
- teplý obklad nebo pára – zkuste si na ucho přiložit teplý obklad nebo si zkuste dát horkou sprchu či inhalovat. Sprcha může pomoci dostat páru do zvukovodu.
Při všech metodách buďte opatrní, ucho je mimořádně citlivá část těla.
Svědí vás často v uchu? Co může být příčinou?
Zdroj: medicalnewstoday.com, verywellhealth.com