Pokud vás dnes nebaví práce, v důchodu vám pochybí štěstí i zdraví

Jste nešťastní v práci v mladém věku? V budoucnu můžete očekávat zdravotní problémy.

Jak ukázala americká studie, je důležité, abyste si dobře vybrali své zaměstnání už v mladém věku. Také si myslíte, že spokojenost v práci je důležitá?

Studie odhalila význam spokojenosti v práci

Vedoucí výzkumného týmu Jonathan Dirlam započal dlouhodobou studii již v roce 1979 a zúčastnilo se jí více než 6400 žen a mužů, přičemž věkové rozmezí respondentů bylo 25-39 let. Cílem bylo zjistit, zda má spokojenost v zaměstnání vliv na zdraví člověka a to jak na to fyzické, tak psychické. 

Studie skončila se čtyřicátým rokem každého z respondentů. Tým profesora Dirlama se poté dotazoval na život čtyřicátníků, zajímal se zejména o oblast spánku, pocity deprese nebo úzkosti.

Pokud vezmeme v potaz fyzický stav, bylo důležité zjistit, jaké jsou hodnoty krevního tlaku, jaký je výskyt cukrovky, rakoviny, bolestí zad, plicních a kardiovaskulárních onemocnění. 

V práci trávíme podstatnou část života
pixabay.com

Kdo je spokojený v zaměstnání, bude spokojený i v pozdějším věku

V této náročné a dlouhodobé studii bylo prokázáno, že kdo je spokojený v mladém věku v zaměstnání, má daleko spokojenější a zdravější život v pozdějším věku. Lidé si samozřejmě mnohdy nemohou vybírat, obzvláště v době sotva po vystudování, nicméně co nejmenší možná míra stresu hraje velkou roli. 

Vědci přitom zdůrazňují, že hlavní roli přitom nehrají peníze, které vyděláte, ale záleží také na celkovém pozitivním přístupu k životu, v jakém kolektivu pracujete a jak vás práce baví. O to méně později budete řešit problémy se spánkem, s jehož poruchami má problém velké množství lidí.

Pracovní kolektiv je důležitý
pixabay.com

Psychické zdraví souvisí s tím fyzickým, obráceně to platí také

V provedeném výzkumu bylo zjištěno, že z celkového počtu lidí, kteří se výzkumu zúčastnili, jich 45 % vyjádřilo nespokojenost s prací a to po celou dobu, tedy od mladého věku až do 40. roku života.

Pouhých 15 % pak sdělilo, že jsou se svým zaměstnáním spokojení. Tým vědců poté analyzoval nespokojenost s prací tím, že zjišťoval, v jakém jsou respondenti zdravotním stavu, a to ať už z pohledu možných úzkostí a depresí, nebo z pohledu výskytu diabetu 2. typu a dalších onemocnění.

Sami si můžete vyzkoušet, jaké to je být spokojený po všech stránkách. Patrně dobře víte, že pokud jste spokojeni v zaměstnání, chodíte tam rádi a máte se svými kolegy dobré vztahy, snáze se pak vyrovnáváte se stresem, lépe usínáte a nehoní se vám hlavou myšlenky, jak vás někdo nebo něco rozčiluje. 

Vliv stresu na zdraví lze jen těžko popřít. Stres znamená, že je tělo vystaveno nějaké zátěži a určitým způsobem na tuto zátěž reaguje. Jde o boj nebo útěk od něčeho, co tělo zasáhlo a co ho může ohrozit. Ať už jde o nějakou nemoc, nebo třeba strach z problémů v práci.

Mladí lidé jsou v práci většinou nespokojení
pixabay.com

Jak se vyvarovat zdravotním problémům v pozdějším věku 

Některým nemocem se v podstatě nelze vyvarovat, ať děláte, co děláte, je ale důležité pro své zdraví udělat vše, co je v našich silách. Nejen zdravý životní styl z pohledu potravin a přiměřené sportovní aktivity je důležitý. Podstatné je, aby byla vaše psychika v pořádku.

Naučte se odpočívat a nesetrvávejte tam, kde vám není dobře. V zaměstnání trávíme velké množství našeho času. Na odpočinek máme většinou pouze víkend, případně večery, které trávíme se svými nejbližšími. I když vaše práce není třeba ta vysněná, naučte se:

  • Relaxovat (sportem, dobrou knihou…)
  • Myslet pozitivně (vždy se dá k nějakému problému najít řešení)
  • Usmívejte se, jděte do práce s dobrou náladou
  • Nevyvolávejte konflikty, řešte problémy s chladnou hlavou
  • Na něco se těšte každý den (dovádění s dětmi, dobrou kávu, večerní film..)

Zaměřte se na to, v jakých pocitech jste spokojeni a naučte se je využívat, přispěje to vašemu zdraví a v pozdějším věku to vaše tělo jistě ocení. Zdraví by mělo být tím nejdůležitějším faktorem a můžeme mu pomoci i v mladém věku, jak prokázala studie.

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X