Co se stane s tělem, když to přeženete se solí

Konzumace soli je pro naše tělo životně důležitá, jde o hlavní zdroj sodíku, kterého bychom měli za den přijmout 1 500 – 2 400 mg, což odpovídá 3-5 g soli. Zatímco nedostatkem sodíku trpí jen část populace, většinu trápí opačný problém, tedy nadměrná konzumace. Jak nedostatek, tak i přebytek soli v potravě je nezdravý a vždy se nějak projeví. O problémech způsobených nedostatkem soli jsme zde už psali, dnes se podíváme, co dokáže způsobit pravidelná konzumace nadměrného množství soli.

Potíže s ledvinami

Dieta s vysokým obsahem sodíku zvyšuje riziko vzniku ledvinových kamenů, protože se zvyšuje množství vápníku v moči. To je považováno za klíčový faktor při tvorbě kamenů. Při větší konzumaci soli tělo zadržuje více vody, neboť potřebuje sůl zředit.

Vyšší krevní tlak

Pokud máte dietu s vyšším obsahem sodíku, ledviny odstraňují méně vody, tím se zvyšuje krevní tlak a vzniká napětí na další tělesné orgány. Vysoký krevní tlak může způsobovat celou řadu srdečních potíží, mrtvici, demenci, kardiovaskulární obtíže a další závažné zdravotní problémy.

Cítíte se nafouklí

Pokud konzumujete velké množství soli, tělo zadržuje vodu. Může se objevit nadýmání, někdy i chronické, či otoky některých částí těla, především nohou a rukou.

Kognitivní poruchy

Starší lidé, kteří konzumují větší množství soli a mají sedavý způsob života, mohou trpět kognitivními poruchami. Tyto lidé také obvykle přijímají menší množství tekutin, což má za následek dehydrataci organismu, která má také vliv na kognitivní činnost.

Vznik osteoporózy

Tělo při vylučování moči ztrácí vápník. Čím více soli konzumujeme, tím je ztráta vápníku větší. Nedostatek vápníku v těle způsobuje řídnutí kostí, které může vést i k osteoporóze.

Omezení příjmu soli

Pokud i vy chcete snížit příjem soli, nestačí jen méně solit, ale je potřeba omezit také konzumaci zpracovávaných potravin. Proti přebytkům soli také působí dostatečné množství draslíku v krvi. Jeho velkým zdrojem jsou banány, sladké brambory, špenát, avokádo nebo rajčata.

Ideální je, pokud si jídlo připravujete doma a dáváte do něj minimální množství soli, kterou můžete také nahradit bylinkami či některými druhy koření.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X