V současné době si celá řada lidí uvědomuje význam našeho intestinálního mikrobiomu (střevní mikroflóry). Někteří z nás dokonce učiní celou řadu potřebných kroků pro podporu zdravé rovnováhy, k nimž patří minimalizace užívání antibiotik a konzumace fermentovaných potravin. Méně známá je však skutečnost, že tyto mikroorganismy se nacházejí nejen ve střevech, ale i v celém těle a dokonce i na kůži. Pokud má naše tělo optimálně fungovat, je potřeba mít vyvážený počet zdravých bakterií nejen v těle, ale i na něm. Někteří z nás mají každodenní sprchování jako hygienický návyk, který však může našemu tělu udělat více škody, nežli užitku.
Experiment bez sprchy
Pokud strávíme denně 20 minut ve sprše, jsou to zhruba dva roky našeho života a kromě toho i velké finanční výdaje spojené nejen se spotřebou vody, ale i s hygienickými přípravky, mezi něž patří mýdlo, šampon, kondicionéry či hydratační sprchové gely.
Co kdybychom sprchování upravili na jednou za dva až tři dny? Dr. James Hamblin, senior editor v Atlanticu se o to pokusil a o svých zkušenostech napsal. Nejprve můžete pocítit mírný zápach, můžete mít mastnou pleť či vlasy. To je však přímý důsledek předchozích agresivních sprchovacích procedur. Tělesný zápach je následek bakterií, které se živí mastnými sekrety z potu a mazových žláz. Když dáte tělu přestávku od sprchovacích přípravků a mýdla, ekosystém dostane šanci správně fungovat, zápach z těla postupně zmizí a vy se budete cítit jako člověk.
Jak šikovní obchodníci prodali myšlenku „čistoty“
Zvýšený zájem o čistotu se začal objevovat na počátku 20. století a to ne náhodou. Reklamní průmysl vytvořil „potřebu“ nových výrobků, mezi něž patřily toaletní mýdlo nebo ústní voda.
V současné době paradoxně pomocí šamponů a mýdel odstraňujeme z těla přírodní oleje a tělu je dodáváme zpět pomocí olejů synteticky vyráběných a to formou hydratačních přípravků a kondicionérů. Ironií je, že většina hydratačních přípravků je méně kvalitní, než přirozený kožní maz. Kromě toho mohou obsahovat toxické přísady. Každodenní mytí zbavuje pokožku přirozené mastnoty, což vede k jejímu vysoušení a praskání.
Existují rizika pro nadměrné sprchování?
Existují rizika na více úrovních, počínaje narušením mikrobiální rovnováhy naší pokožky. Dlouhodobé důsledky této skutečnosti jsou stále zkoumány, ale odstraněním prospěšných bakterií z kůže by se mohl zhoršit její stav. Nemluvě o tom, pokud používáte městskou vodu, která bývá chlorovaná. Při používaní vlasových přípravků volte raději výrobky přírodního původu. Běžná většina hygienických prostředků je pH zásaditá, to může způsobovat poškození vlasů.
Budou patřit bakteriální spreje do budoucnosti?
V současné době se na trhu začínají objevovat bakteriální spreje, které mají chránit naši pokožku a přirozeně zvýšit její mikrobiómu. V mnoha obchodech jsou také k dostání probiotická mýdla a další hygienické přípravky. Zatím však neproběhlo dostatek výzkumů, které by prokázaly jejich pozitivní vliv na naši pokožku. Nezbývá tedy nic jiného, než nechat naši pokožku, aby si zdravé mikroby udržovala sama a to třeba tím, že omezíme sprchování a používání hygienických přípravků na nutná a potřebná místa našeho těla.