Co se stane s naším tělem, když na 10 dní zcela vysadíme cukr?

Většina lidí již ví, jak špatný je přidaný cukr, který konzumujeme v potravinách, ale i přesto tyto potraviny konzumujeme den co den. Častá konzumace potravin a nápojů s přidaným cukrem může mít až katastrofální následky ve formě obezity, diabetu typu 2 a v nejhorších případech i rakoviny.

cukrAčkoliv to byl dříve problém zejména na západě, dokonce i u nás je v posledních letech trend pojídání nadměrného cukru v módě. I přes vážné zdravotní důsledky mnoho lidí konzumuje zmrzliny, cukrovinky, zpracované potraviny aj. Dá se to nazvat závislostí na cukru, která se u mnohých rozvíjí už od dětství. Vážnému poškození zdraví způsobenému cukrem lze předcházet. Pokud se cukr ze stravy zcela vysadí, přinese to okamžitý efekt. V nedávné studii vědci prokázali dramatické účinky při odstranění cukru, které se objevily během pouhých 10 dní.

Studie ukazují, že děti, které na dobu 10 dnů eliminují příjem cukru, výrazně snižují riziko vzniku diabetu typu 2, zvýšené hladiny triglyceridů a vysokého krevního tlaku. V posledních 30 letech se dětská obezita stává velkým problémem. U nás se bohužel nedělá dostatek průzkumů na příjem přidaného cukru, ale na západě se tyto průzkumy dělají stále častěji. Výzkum univerzity v Jižní Karolíně (University of North Carolina) ukázal, že průměrný Američan přijme každý den zhruba 300 kalorií z přidaného cukru a zhruba 20% Američanů dokonce 700 kalorií z přidaného cukru. Jelikož patří Česká republika mezi země s vysokým počtem obézních lidí, lze očekávat vysoké hodnoty kalorií z přidaného cukru i u nás. Nejhorší je, že přidaný cukr nepřijímáme jen z cukrovinek a sycených nápojů, ale i z potravin jako jsou jogurty, těstoviny, různé zálivky aj.

sladkost

Proč cukr na 10 dní vynechat

I když nemusíte být velkými fanoušky čokolád, bonbonů a limonád, stále je vhodné hlídat příjem cukru z ostatních zpracovaných potravin. Úplná absence cukru dokonale ukáže, jak moc jste na něm závislí. Pokud jste to s cukrem doposud přeháněli, mohou se objevit abstinenční příznaky jako jsou úzkost a neklid. I přes veškeré dočasné vedlejší účinky je vynechání cukru na 10 dní zásadním přínosem pro naše zdraví a tuto rutinu je vhodné opakovat alespoň několikrát do roka, abychom ulevili tělu od množství cukru, které přijímáme.

Jak se absence cukru na těle projeví

Vaše pokožka se zklidní

Kromě toho, že se nadměrný příjem cukru podílí na likvidaci kolagenových buněk a rychlejším rozvoji vrásek, jedním z negativních vlivů je i zvýšená zánětlivost. Cukr může vyvolat zánětlivé akné. Jedna studie sledovala skupinu lidí trpících akné, kteří často konzumovali slazené sycené nápoje. Po jejích úplném vysazení se stav jejich akné zlepšil během 3 týdnů o 87%. Vysazení cukru může být někdy levnější metodou než podstoupení kosmetického zákroku u dermatologa.

Zlepší se stav vašeho srdce

Podle některých studií může snížení příjmu cukru snížit i riziko kardiovaskulárních onemocnění a onemocnění srdce. Přidaný cukr chronicky zvyšuje hladinu inzulínu, který aktivuje sympatický nervový systém, zvyšuje krevní tlak a tepovou frekvenci. Během několika týdnů po vysazení cukru můžete očekávat až 10% pokles LDL cholesterolu a snížení hladiny triglyceridů o 20 až 30%.

Váš spánek se zlepší

Vyšší příjem cukru způsobuje, že usínáte později než byste měli a během celého dne se budete cítit unavení a pomalejší. Cukr také spouští uvolňování kortizolu, což může narušovat spánkové cykly. Vzdejte se přidaného cukru a budete během dne bdělejší a budete mnohem lépe usínat.

Vaše nálada se zlepší

Během prvních dnů od vysazení cukru se budete cítit více podráždění, ale až toto krátké období překonáte, budete se cítit mnohem lépe než kdy jindy. Obzvláště u žen se projeví častá konzumace potravin s přidaným cukrem častějšími změnami nálad a podrážděností.

Vaše paměť se zlepší

Strava bohatá na přidaný cukr brání v učení a zhoršuje paměť. Odstranění cukru pomůže ušetřit vaše mozkové buňky před poškozením a udrží vaši mysl bystrou.

Seznam zdravotních výhod, které přináší vysazení cukru, je dlouhý. Nejenže se budete cítit lépe, ale také budete zdravější a pomůžete chránit vaše tělo před celou řadou nemocí.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X