Kdykoliv se na jídle objeví moucha, obvykle se ptáme sami sebe, je lepší ho vyhodit nebo ho můžeme sníst? Jeden z průzkumů se soustředil na otázku: „V případě, že jste v restauraci, kdy se ji rozhodnete opustit? Když se v ní vyskytují hadi, mravenci, mouchy, švábi nebo hlodavci?“ Asi 60% respondentů odpovědělo, že švábi. Vědci však tvrdí, že mouchy rozšiřují bakterie a viry o 200% více.
Ptáte se, proč?
Mouchy jsou hmyz, který se živí některými z nejvíce nechutných věcí, které si můžeme představit. Patří mezi ně odpadky, tlející zvířata, exkrementy, ale i hnijící ovoce a zelenina. Problémem jsou však bakterie a viry, které se zachytí na těle mouchy. Ty se mohou velmi snadno rozšířit na člověka a způsobují mu pak celou řadu zdravotních obtíží.
Přitom postačí jen velmi krátký kontakt mezi potravou a mušíma nohama či chloupky, které se nacházejí na celém jejich těle, aby došlo ke kontaminaci potravin. Jen na muších nohách žije v průměru kolem 200 různých druhů bakterií.
Mouchy jsou schopny přenést některé velmi nebezpečné a nakažlivé nemoci, jako je tyfus, úplavice a cholera, takže je vždy dobré přestat jíst vaše jídlo, kdykoli na něj usedne moucha. Podle průzkumů mouchy přenáší cca 65 chorob přenosných na člověka.
Jak moucha jí?
Moucha nemá zuby, kterými by mohla stravu rozkousat, stravu může pouze pít. Vypustí na ní proto trávicí enzymy, aby zkapalněla, a následně ji vysaje.
Jak jídlo před mouchami chránit?
Mouchy jsou nejaktivnější v létě, ale je dobré se mít na pozoru již s blížícím se jarem. Žádné potraviny by neměly být odkryté, ale měly by se ukládat do lednice či do sáčku. Pokud je například ovoce odkryté, je vhodné ho řádně omýt. Čerstvě připravené jídlo mějte na pozoru a pokud se od něj vzdálíte, je vhodné použít síťku na potraviny. Dále je vhodné umístit sítě do oken, aby při větrání hmyz nevlétl do domácnosti.