10 největších chyb, kterých se dopouští lidé trpící akné

Akné je velmi nepříjemným estetickým problémem, který dokáže potrápit nejen v období puberty, ale někteří lidé s ním bojují celý život. Jelikož se akné tvoří nejčastěji v obličeji, je všem na očích a mnoha lidem dokáže výrazně podkopávat sebevědomí.

Pokud patříte mezi osoby s pletí, která je na akné velmi náchylná, jistě znáte ten pocit, když se chystáte na pracovní schůzku, rande, pohovor či společenskou akci, a tvář vám pokryjí nepříjemné pupínky. Zajímavé je, že většina lidí trpí akné zbytečně, dopouští se totiž chyb, které jejich vadu na kráse pouze podporují. Abyste se těchto chyb vyvarovali, postupně si je představíme:

1. Čištění pokožky těsně před spaním

Mnoho lidí se cítí ke sklonku dne tak znaveně, že na čištění pleti zapomene a to je velká chyba. Je třeba myslet na to, že pokožka by měla být před spaním dokonale čistá. Make-up, ale i různé oleje a masti, vytváří ideální prostředí pro množení bakterií, které mají kožní vady na svědomí. Kromě toho na pokožce přes den ulpí velké množství nečistot, které blokují póry a podílí se na rozšiřování nepříjemných skvrn v obličeji. Pokožku je třeba každý večer čistit prostředkem neobsahujícím sírany. Pokud jste byli zvyklí čistit si pokožku těsně před spaním, snažte si ji vyčistit ještě dříve, abyste udrželi pokožku čistou po co nejdelší dobu.

2. Nesprávné použití prostředků na akné

Většina produktů na akné je založena na principu, že vysuší kožní maz, který se v pokožce hromadí. Ne vždy je však efekt takový, jaký přípravky slibují. Pokud se přípravek použije na celý obličej, způsobí vysušení i na oblastech, které na akné náchylné nejsou. V takových oblastech se následně mohou objevovat skvrny způsobené mazem a mrtvými buňkami uvězněnými pod kůží. Pokud kupujete prostředky zaměřené na léčbu akné, zaměřte se na ty, které jsou určeny pro lokální léčbu. Můžete se s nimi zaměřit na oblasti, které vás skutečně trápí, zatímco ostatní oblasti zůstanou nedotčeny. Jak již bylo zmíněno, vyhněte se přípravkům obsahujícím sírany a sáhněte po přípravcích, které jsou obohaceny o kyselinu salicylovou.

Pleťový krém

3. Vynechávání exfoliace

Nemusíte provádět exfoliaci na denní bázi, ale pokud ji budete provádět alespoň jednou týdně, napomůže vám to ve zmírnění akné. Cílem exfoliace je zbavit pokožku odumřelých kožních buněk a nečistot, které zvyšují riziko vzniku skvrn na kůži. Zároveň otevírá ucpané póry. Na trhu je mnoho exfoliačních prostředků, vybírejte zejména ty, které obsahují glykolovou nebo salicylovou kyselinu, při čištění pokožky tak budete zároveň likvidovat bakterie, které akné způsobují.

4. Nadužívání mléčných výrobků

Nadměrné užívání mléčných produktů se podílí na vyšším riziku cystického akné. Rovněž je vhodné omezit přísun mastných potravin. Pokud jste zaznamenali, že jíte příliš mnoho sýrů, smetany, jogurtů, mléka, masa, vajec a tučných krémů, měli byste jejich příjem omezit. Pomůže to snížit nebo zabránit tvorbě nových cyst.

5. Dlouhodobé používání povlaku na polštáři

V průběhu času se na vašem polštáři usadí mnoho bakterií, prachu, nečistot i kožního mazu. Pokud používáte stejný polštář dlouhou dobu, pokožka v obličeji přichází se všemi nečistotami stále do kontaktu a to vaše akné pouze podporuje. Jestliže máte pokožku náchylnou na akné, měli byste dbát na pravidelné vyměňování povlaku na polštáři, abyste vždy usínali na čistém povrchu bez nečistot a bakterií.

6. Pokud žádný přípravek nepomáhá

Někteří jsou ze svého akné natolik zoufalí, že používají hned několik přípravků najednou. Jedná se o špatné řešení, větší množství přípravků vede k ještě většímu ucpávání pórů a může způsobit i podráždění pokožky. Jestliže vám na akné nic nezabírá, je vhodné navštívit specialistu, který provede manuální extrakci nerovností na pokožce. Zkušený odborník na estetickou dermatologii dokáže jednoduše otevřít ucpané póry a provést opatrnou extrakci, která vaši pleť opět rozjasní. Při výběru specialisty velmi dbejte na doporučení. Tyto zákroky nebývají levné, ale účinně vás zbaví problému, který by vás mohl trápit i řadu let.

7. Používejte přípravky vhodné pro váš věk

Jak jistě víte, pokožka je nejmastnější v období puberty. Pokud patříte mezi starší ročníky, nekupujte si přípravky pro teenagery, způsobují vyšší vysušení pleti a to by pro vás mohlo mít nežádoucí efekt, vybírejte přípravy, které vaší pokožku hydratují, neobsahují oleje a jsou bohaté na antioxidanty.

8. Špatný výběr opalovacího krému

Lidé s akné se často vyhýbají opalovacím krémům, protože jsou mastné a nevhodné pro jejich pokožku. Vynechání opalovacího krému ovšem není řešením, pokud se pleť vystaví slunci, sluneční paprsky se podílí na předčasném stárnutí pleti a navíc se můžete i nepříjemně spálit. Opalovací prostředek tedy rozhodně použijte, ale vyhněte se běžným opalovacím krémům a zaměřte se na takové produkty, které jsou pro vaši pleť vhodné. Na trhu je mnoho prostředků (například minerální pudry), které nejsou mastné a jsou vhodné pro váš typ pleti. Sáhněte po produktech s přísadami jako oxid zinečnatý.

pleť

9. Nevymačkávejte

Uhry doslova lákají k vymáčknutí, obzvláště ty se žlutou hlavičkou, ale pokud to provedete, pouze si uškodíte. Pupínek je plný bakterií a vymáčknutím jimi infikujete sousední póry. Dokonce tím nevyřešíte ani problém s daným uhrem, jelikož můžete infekci zatlačit ještě hlouběji do pokožky a na daném místě může vzniknout drobná jizva.

10. Kosmetiku neaplikujte prsty

Velkou chybou bývá aplikace kosmetiky prsty, obzvláště korektorů. Namísto prstů používejte kosmetické tampónky a pokud je nemáte, tak alespoň čistý hadřík či vatové tyčinky. Pokud korektor jemně vmasírujete měkkým hadříkem, dosáhnete stejného efektu, jako u tampónku.

Závěr

Pokud se dopouštíte některé ze zmíněných chyb, jedná se o jeden z důvodů, proč je vaše pokožka náchylnější k akné. Vyhněte se zmíněným chybám a sami uvidíte, že se kvalita vaší pokožky výrazně zlepší.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X