Co je to čaj Oolong a jak působí na naše zdraví?

Oolong, exotický nápoj z Číny, se vyrábí z lístků stejné rostliny, jako pro výrobu čajů zelených a černých, tedy čajovníku čínského (Camellia sinensis). Pouze způsob zpracování se liší. Čaje oolong jsou specifické právě tradičním způsobem zpracování, zahrnujícím zavadání lístků na prudkém slunci a oxidaci následovanou rolováním. Čaje oolong  se též označují jako čaje polozelené nebo žlutozelené.

Nabízí příjemnou sladkou chuť. Lze jej kombinovat s kořením, ovocem nebo mlékem. Obsahuje malé množství kofeinu a konzumovat je ideální až 2-3 šálky denně.

Obsahuje antioxidanty, které chrání srdce, trávicí soustavu a imunitní systém. Nezanedbatelný není ani obsah vitamínů B, C a E. Číňané po generace věřili, že pomáhá snižovat nadváhu a ztrátu hmotnosti udržuje. Jak na to pohlíží současná věda?

1. Zvyšuje energetický výdej a podporuje rychlejší metabolismus

Spalováním většího množství kalorií každý den zvýšíte své šance na snížení tělesné hmotnosti a to především v případě, že snížíte příjem kalorií ve své stravě. Oolong může pomoci podpořit rychlejší metabolismus.

2. Oolong pomáhá snížit hmotnost a spalovat tuky

Tento účinek je připisován kofeinu a polyfenolům, které jsou v oolongu obsaženy.

3. Může snížit absorpci tuku v potravě

Pomáhá nejen snížit množství tuku v našem těle, ale také může změnit způsob, jakým je absorbován. Jinými slovy, pití oolongu může snížit obsah tuku, který naše tělo vstřebává a ukládá.

4. Má hypolipidemické vlastnosti

Polyfenoly v tomto čaji mají antioxidační a protizánětlivý účinek. Jak oxidační stres, tak chronický zánět jsou spojeny s nadváhou nebo obezitou, přičemž jedna vede k druhé a vytváří bludný cyklus. Oolong může pomoci snížit oba tyto faktory, které se podílejí na obezitě a metabolických poruchách.

foto: flickr.com/photos/aramek/6207059135

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X