Vyhněte se vztahu plného lásky a nenávisti zároveň

Máte pocit, že váš vztah má mnoho vzestupů a pádů a že svého partnera místy nenávidíte stejně jako milujete, je možné, že se nacházíte ve vztahu lásky a nenávisti. Poznejte příčiny a dopady vztahů lásky a nenávisti a také některé strategie, které vám mohou pomoci se v nich orientovat.

„Lidé ve vztazích lásky a nenávisti prožívají intenzivní emoce a mají tendenci kolísat mezi jedním koncem spektra lásky a nenávisti a druhým extrémem“

říká Sabrina Romanoffová, PsyD, klinická psycholožka a profesorka na Yeshiva University

Romanoffová říká, že tyto vztahy připomínají jízdu na horské dráze, protože v nich dochází jak ke vzrušení, tak k vyčerpání, a páry musí překonávat negativnější aspekty těchto vztahů, jako je agrese a frustrace, aby mohly sklízet výhody, jako je vášeň a vzrušení.

Příčiny vztahů lásky a nenávisti

Romanoffová níže nastiňuje příčiny vztahů lásky a nenávisti a vysvětluje, jak mohou tyto vztahy ovlivnit vaše duševní zdraví.

Nestálé vztahy v raném věku

Lidé, kteří měli v raném věku chaotické nebo nestálé vztahy, mají tendenci nacházet útěchu v nestabilní povaze vztahů láska-nenávist, protože jsou jim důvěrně známé a mohou si konflikty představovat jako způsob vyjádření lásky.

Pro tyto lidi je konflikt způsobem, jak posoudit zájem partnera o ně prostřednictvím jeho vytrvalosti při hledání řešení. Blízkost, kterou zažívají po vyřešení po rozchodu ve vztahu, mohou pociťovat jako důvěrnější, než kdyby ho vůbec neměli.

Naopak stabilní a vyrovnané vztahy jim mohou připadat nudné nebo mohou rychle pocítit pochybnosti o tom, co k nim ten druhý cítí.

Přenášení problémů do dalších vztahů

Problémem vztahů lásky a nenávisti je přesvědčení, že bolest a napětí, které přinášejí, souvisejí s blízkostí ve vztazích. Tito lidé si často neuvědomují, že tyto vztahy nejsou normou a že existují i jiné možnosti.

Zkušenosti z minulosti je však naučily, že toto je jediná možnost. Neuvědomují si, že existují lidé, kteří budou brát ohled na jejich pocity, kteří budou zdvořilí k jejich preferencím a kteří budou otevřeně a efektivně komunikovat.

Navíc to dobré v těchto vztazích nebo to, jak spolu dvojice dobře funguje, bude zveličeno vzhledem k tomu špatnému, takže mnoho párů má zkreslené vnímání toho, jak jim vztah funguje a nefunguje, protože se neustále pohybují v extrémech.

Tito lidé se musí naučit opustit to, co z konfliktů získávají, a podívat se na dlouhodobé účinky a udržitelnost těchto vzorců.

zdroj: pexels.com

Pocit nehodnosti lásky

Lidé, kteří se ocitají ve vztazích lásky a nenávisti, mohou mít predispozice ke zranitelnosti, jako je pocit nehodnosti nebo nemilovanosti. Chaotické vztahy mohou posilovat tato jejich přesvědčení o sobě samých a mohou si myslet, že si nezaslouží víc. Proto tyto vztahy posilují jejich nejnegativnější nebo nejkritičtější sebepojetí. Poskytují jim také falešný pocit, že jsou milováni, a mohou způsobit, že si budou myslet, že jejich vztah je smysluplnější díky boji a konfliktům, které kvůli němu podstoupili.

Pravdou je, že to, že ve svém vztahu nevedete chronické a každodenní boje, neznamená, že není hodnotný. Ve skutečnosti je to naopak, ale k tomu, abyste ve vztah věřili, je zapotřebí víra v něj, aniž byste měli každodenní důkaz toho, co pro vztah obětujete.

Stojí vztah za záchranu?

Romanoffová se s vámi podělí o několik kroků, které vám mohou pomoci orientovat se ve vztahu láska-nenávist.
Pokud se nacházíte v těchto typech vztahů, musíte změnit svůj pohled na věc tím, že budete pro sebe požadovat více a uvědomíte si, jak přispíváte k tomu, co vám již neslouží.

Jak pracovat na zlepšení vztahu?

  • Více si uvědomujte své emoce: Zkuste být aktivnější a poznejte toxický cyklus svého vztahu, místo abyste ho pasivně přijímali. Začněte označovat své emoce a reakce na partnerovo chování. Začněte se v těchto vzorcích zohledňovat tím, že si své pocity a emoce budete zapisovat. Jakmile věnujete čas zpracování svých pocitů, začnete získávat nadhled a uvidíte nová řešení svých problémů, o kterých jste dříve neuvažovali.
  • Nastavte si hranice: Udělejte si soupis toho, co přesně pro vás nefunguje, abyste si mohli určit akční kroky, které podniknete, až se v budoucnu objeví. Vezměte si zpět svou moc tím, že si stanovíte hranice ve vztazích a aspekty, které již nejste ochotni tolerovat.
  • Vyhledejte pomoc: Lidé v těchto vztazích bývají izolovaní a chybí jim sociální podpora ze strany rodiny a přátel, kteří by mohli potvrdit jejich zkušenosti a pomoci jim zvládnout problémy. Je pravděpodobné, že nemáte jasnou perspektivu a vaše postavení ve vztahu způsobuje, že jste ve svém přístupu k jeho zvládání zaujatí.
  • Rozhodněte se, jak chcete postupovat: Nemusíte nutně vztah ukončit nebo se rozejít, ale máte kontrolu nad tím, jak se na vztahu podílíte. Uvědomte si, jakou roli hrajete v nežádoucích aspektech vztahu, a začněte zavádět drobné změny nebo variace ve způsobu, jakým reagujete na konflikty, a všímejte si, jak se reakce vašeho partnera mění nebo nemění.
  • „Musíte se rozhodnout, zda jste schopni žít s nízkými hodnotami těchto vztahů a zda byste v nich zůstávali skutečně z vlastní volby, a ne jen z nedostatku možností,“ říká Romanoffová.

Zdroj informací: https://www.verywellmind.com/what-is-a-love-hate-relationship-5207379
Zdroj foto: pexels.com

Jan Kovalčík

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X