Má obličejová jóga smysl? Opravdu dokáže zpevnit kontury, rozzářit pleť a vyžehlit vrásky?

Ve snaze stárnout co nejpomaleji a nejelegantněji sahá mnoho lidí po nejrůznějších kosmetických prostředcích. Tyto produkty ale samozřejmě nejsou všemocné, a tak stále více z nás hledá i jiné možnosti, jak si udržet mladistvý vzhled. Jednou z těch, o které se v posledních letech mluví stále častěji, je obličejová jóga nebo též obličejová gymnastika. Opravdu nám může v boji s časem pomoci?

Co je to obličejová jóga?

Obličejová jóga zahrnuje cviky a masáže, které stimulují svaly, pokožku i lymfatický systém. Obličejová gymnastika se přitom nesoustředí pouze na oblast obličeje, ale také krku a ramen. V souvislosti s tím dochází k uvolnění svalů, zmírnění napětí a stresu.

Provedené studie potvrdily, že obličejová jóga může být účinná při zlepšování strukturálního vzhledu obličeje tím, že posiluje jeho svaly. To následně způsobuje, že obličej vypadá mladší, neboť právě povolené svaly a povislá kůže jsou kromě vrásek jedním z typických projevů stárnoucího obličeje. Důsledné cvičení obličejové jógy pomáhá vytvořit pozitivní dlouhodobé změny. Nutné je rovněž osvojení správné techniky, častou chybou je například přílišné soustředění se na provádění určitého cviku, v jehož důsledku dojde k nežádoucím jevům, jako je svraštění čela či zvednutí obočí.

Jaké jsou hlavní výhody obličejové gymnastiky?

Obličejová gymnastika pomáhá zvedat a zpevňovat svaly pod kůží, což vyhlazuje vrásky. Pravidelné cvičení dokáže uvolnit hyperaktivní svaly a zároveň „tonizovat“ svaly slabší, což pomáhá předcházet ochabování i výrazovým vráskám. Masáž pomáhá zlepšit krevní oběh, lymfatickou drenáž a uvolnit napětí. Akupresurní techniky mohou též pomoci předcházet bolestem hlavy či uvolnit dutiny. Navíc jóga není jen přirozeným liftingem obličeje, ale zlepšuje i celkovou pohodu.

Studie zkoumala účinnost třiceti dvou různých obličejových cviků při snižování projevů stárnutí u žen středního věku. Prvních 8 týdnů účastnice prováděly obličejovou jógu po dobu 30 minut denně, dalších 12 týdnů obden. U většiny žen došlo ke zlepšení plnosti obličeje a k viditelnému zmírnění některých vrásek.

Kromě zlepšení vzhledu jemných linek a vrásek pomáhá obličejová jóga též ke snížení otoků v oblasti obličeje. V neposlední řadě pomáhá též lépe ovládat a zpevnit obličejové svaly, přeprogramovat „svalovou paměť“, podporuje správné dýchání nosními dírkami, zlepšuje symetričnost obličeje, snižuje výskyt tmavých kruhů pod očima, působí proti účinkům gravitace a celkově zlepšuje sebevědomí.

Žena provádějící masáž obličeje.
zdroj: freepik.com

Kterým konkrétním oblastem může cvičení pomoci?

V závislosti na vašich cílech či problematických oblastech se můžete pomocí obličejové jógy zaměřit na kteroukoli část obličeje. Napětí se obvykle hromadí v oblasti čela, obočí a čelisti. Pokud pociťujete v některé z těchto oblastí napětí, sestavte si cvičení zaměřené více na tato místa. Většina lidí má ve tváři napětí, ať už kvůli mimice nebo příliš dlouhému času, který trávíme před obrazovkou počítače. Všechny tyto každodenní činnosti vytvářejí vzorce v tom, jak používáme obličej a jaké specifické svaly zapojujeme. Obličejová jóga se snaží tyto vzorce nebo též svalovou paměť do určité míry narušit.

Chcete-li snížit výskyt vrásek na čele, kolem očí či úst, zvolte masáže a cvičení, které se na tato místa zaměřují. Nebo si můžete vybrat cviky určené ke zmírnění konkrétních potíží, jako jsou bolesti hlavy, nespavost nebo infekce dutin.

Několik základních informací, jak postupovat

Během provádění obličejové gymnastiky můžete cítit teplo nebo horko, ale neměli byste pociťovat bolest nebo nepohodlí. Vždy „cvičte“ s čistýma rukama i obličejem. Použijte malé množství oleje, séra či krému, aby vaše prsty mohly snadno klouzat po pokožce, zároveň by pokožka neměla být kluzká až příliš. Vmasírováním pěstících kosmetických produktů jim následně pomůžete proniknout do pokožky hlouběji a lépe se vstřebat.

Znáte všechny podoby jógy?

Zdroj: healthdigest.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, everydayhealth.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X