Všechny tváře jógy: najděte si tu pravou na hubnutí i bolavá záda

Jóga je mezi lidmi den ode dne oblíbenější a dá se s nadsázkou říct, že se jí může věnovat úplně každý. Stačí si vybrat svůj vlastní směr a uzpůsobit si cvičení tak, aby vám maximálně vyhovovalo a respektovalo potřeby těla. 

Kde se vzala? 

První zmínky o józe jsou staré více než pět tisíc let. I tak má stále co nabídnout. Lidé se k ní vrací a znovu a znovu v ní objevují to, co jim jiné cvičení ani zdaleka nepřináší. Je kombinací meditace, mentálního odpočinku, duševní rovnováhy, ale i spalování kalorií a svalové tonizace. Unikátní balíček benefitů, který nikde jinde nenajdete. 

Začátky ale bývají těžké. Všude vidíte jogíny, kteří se zauzlují a prohnou tak, že pochybujete o existenci jejich kosterního systému. Vy se sotva dotknete země špičkami prstů. A o tom jóga je – o uvědomění si drobných krůčků a vlivu dílčích úspěchů na sebevědomí a úctu k sobě samému. Každý má svoje vlastní tempo, svůj směr. Je více než sto typů jógy a záleží jen na vás, co vám bude vyhovovat a dělat dobře na těle i na duši. 

Co z toho? 

Jóga (nezávisle na jejím typu) je ideální prostředek, jak docílit trvale štíhlé postavy. Kombinace svalové tenze a dýchání okysličuje svaly a napomáhá jejich tvarování. Pokud už józe propadnete, pravděpodobně u ní v různých podobách zůstanete celý život. Mimo to se můžete těšit i na emoční stabilitu a klidnější vnímání svého okolí. Záleží na vás, v čem vás jóga inspiruje a ovlivní. 

Žena cvičící jógu v přírodě.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Hatha jóga 

Hatha jóga je jedním ze základních stylů, ale charakterizují ji nezvykle dlouhé výdrže v jednotlivých pozicích. V kombinaci s dýcháním a meditací jde o velmi účinné uvědomění si souvislostí mezi tělem a duší. 

Hormonální jóga 

Jde o terapeutický typ cvičení, který se zaměřuje na harmonizaci vnitřních orgánů (štítná žláza, nadledvinky, vaječníky) podílejících se na tvorbě hormonů. Vyjma toho má rychlé holistické a omlazující účinky. 

Hot jóga 

Bikram jóga, jak se tento typ jinak nazývá, má o něco svižnější tempo a praktikuje se v místnosti s teplotou v rozmezí od 38 do 42 stupňů Celsia. To napomáhá detoxikaci a uvolnění svalů a zmírňuje dopady stresu.

Jin jóga 

Základ jin jógy je stejný, ale nepoužívá se v ní síla. Většina cviků se zaměřuje na spodní část těla, záda a pasivní pózy. Je klidnější a zaměřuje se jen na energetické kanály. 

Kundalini jóga 

Styl přezdívaný “jóga vědomí” odkazuje na nutnost uvědomit si sílu jednotlivce. Důraz na spojení mezi tělem a duší a prouděním energie je ještě výraznější. Provádějí se speciální cvičení (krije), dbá se na správné dýchání a zpívají se mantry. 

Acroyoga 

Jeden z nejmladších stylů se těší velké oblibě. Jóga už dávno není jen devizou žen a párové cvičení je na vrcholu. Acroyoga v sobě snoubí jógové cvičení ve své původní podobě a prvky akrobacie. Náročné, ale zábavné a efektní. 

Office jóga 

Styl odkazující na práci v kanceláři má za úkol jediné – rozpohybovat tělo. Po celém dni v jedné pozici je jóga a její pozvolné a táhlé pohyby tím pravým, jak znovu načerpat energii a  předejít problémům se zády a bolestem hlavy. 

Muž cvičící ásany v místnosti.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Přísný zákaz 

Tvrdí se, že jóga je pro všechny, ale i tady jsou pochopitelně výjimky. Na pozoru by se měly mít těhotné ženy nebo maminky po císařském řezu, pacienti s rakovinou prsu, se srdečními problémy, s endometriózou. Trable nadělají i meziobratlové ploténky, slepé střevo a štítná žláza. U osteoporózy zase hrozí riziko zlomenin. Maximálně respektujte svoje tělo a hledejte vhodné cvičení. Nemusíte se ho ale nadobro vzdát, poptejte se u své lektorky nebo se poraďte s odborníky. 

Zdroj: webmd.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X