Jak chytré telefony devastují naše ruce aneb bolí vás při používání mobilu palec či zápěstí?

Chytré telefony jsou nedílnou součástí našeho moderního životního stylu. Používáme je nejen ke komunikaci, ale také k zábavě, práci, při cestování i nakupování. Bohužel tyto výhody s sebou nesou i určité problémy, jako je únava očí, bolesti hlavy i často diskutovaný vliv na naši psychiku. To ale není zdaleka všechno. Vzhledem k tomu, že je často máme v ruce mnoho hodin denně, mohou mít časem negativní vliv také na náš krk, prsty či zápěstí.

Smartphony a naše tělo

Důkazem, že má časté používání mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení negativní vliv na naše zdraví, jsou i nové termíny pro specifické problémy, jako například syndrom esemeskového krku, selfie loket, tabletové rameno či esemeskový palec. Používání chytrých telefonů a další elektroniky může časem vést též k neurologickým problémům, bolestem zad či syndromu karpálního tunelu. Bolí vás při používání telefonu zápěstí? Nepodceňujte to.

Dopady nadměrného používání mobilu

Většina lidí mladšího a středního věku tráví na mobilních zařízeních více než čtyři hodiny denně. Psaní zpráv, online nakupování, úprava fotografií a další činnosti s chytrým telefonem zahrnují opakované pohyby ruky a paže. Tyto mikropohyby mohou dlouhodobě nadměrně zatěžovat některé šlachy, vazy či svaly a způsobovat nejrůznější záněty a bolesti.

Mobilní telefon v rukou jako zdroj bolesti zápěstí.
zdroj: unsplash.com

Rozsáhlá studie provedená v roce 2020 na studentech zjistila, že více než 66 % z nich je závislých na svých chytrých telefonech a 19 % trpí de Quervainovou nemocí, což je zánětlivé postižení šlach a jejich obalů, které je charakterizované bolestí palce a zápěstí a také omezením rozsahu pohybu. Tyto problémy jsou mezi dospívajícími stále častější a postihují až 43 % těch, kteří nadměrně používají své chytré telefony. Kromě toho může nadměrné používání mobilů též zhoršit bolesti spojené s artritidou a narušit šlachy na předloktí, varuje Americká akademie ortopedických chirurgů.

Začněte s prevencí dříve, než bude pozdě

Nejzřejmějším řešením by bylo při potížích či jako součást prevence na několik týdnů vždy přestat používat chytrý telefon nebo tablet, ale to v dnešní digitální době není úplně možné. Určitá prevence vzniku větších potíží ale přesto existuje.

  • Dělejte si při používání chytrého telefonu či tabletu pravidelné přestávky, během nichž si protáhněte zápěstí, prsty, krk i hrudník, abyste se zbavili napětí.
  • Místo držení telefonu v ruce ho položte na rovný povrch nebo používejte speciální stojánek.
  • Naučte se více využívat hlasové psaní zpráv, což je funkce dostupná ve většině chytrých telefonů a tabletů.
  • Nezapomeňte pravidelně střídat ruce a nepoužívejte stále stejný prst, především palec.

Často se mluví také o škodlivém vlivu modrého světla z telefonů. Jak ohrožuje náš zrak?

Zdroj: bannerhealth.com, orthoinfo.aaos.org, journals.lww.com, cnet.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X