Nepěstujete ji a na trzích či v obchodech jí míjíte bez povšimnutí? Velká chyba! Červená řepa si vaši pozornost určitě zaslouží. Má v sobě nejen spoustu pro člověka důležitých přírodních látek, ale je skvělá i jako pokrm. A hlavně zdravá! Takže odteď si slibme, že ve vašem jídelníčku prostě chybět nebude.
Řepa obsahuje
Pokud je dobře vypěstovaná, má v sobě dostatek selenu, draslíku, křemíku, hořčíku, železa, jodu, manganu, zinku, kyseliny listové, vitamínu C a E, obsahuje antioxidanty, stopové prvky rubidium a cesium atd.
Příprava řepy
Z řepy využíváme kořen, ale i listy. Bulvu lze konzumovat v různých úpravách. Můžeme ji jíst syrovou, třeba nastrouhanou do salátů, výborná je ve spojení s nastrouhanou mrkví a křenem. Ze syrové řepy rovněž můžeme připravit šťávu, kterou naředíme vodou. Ta je vhodná pro celkovou detoxikaci organismu a má neskutečné blahodárný vliv na naše tělo. Především se doporučuje jako prevence a součást léčby rakovinného bujení, užívají se denně až 3 menší sklenky šťávy, jako prevence se doporučuje 1 sklenka nejméně 1 – 2x týdně.
Řepu rovněž můžeme vařit a jestliže zvolíme správný postup, pak nic neztratí ze svých živin. Jak na to? Očištěnou, neoloupanou řepu vložíme do vroucí, osolené vody tak, aby bulvy i s kořenem byly celé ponořené. Přidáme bobkový list, celý kmín, fenykl a anýz a pomalu vaříme, dokud řepa nezměkne. Uvařenou řepu oloupeme a přidáme ji do salátů, ale můžeme z ní udělat i pomazánku, uvařit polévku.
Červenou řepu můžeme v celých bulvách také upéct na plechu, anebo si řepu sušit.
Také lze použít listy řepy, které obsahují beta-karoten, vápník a železo a upravují se stejně jako špenát.
Účinky červené řepy
Červená řepa zbavuje mozek jedovatých kovů, například hliníku, odstraňuje zácpu, podporuje činnost žaludku a žlučníku, vytváří vazivové tkáně, zesiluje stěny cév, zajišťuje duševní pohodu, zpevňuje pokožku, napomáhá při alergiích, v boji proti mykózám a při rekonvalescenci, při borelióze a klíšťové encefalitidě, aktivuje tvorbu červených krvinek, podporuje kardiovaskulární systém, snižuje krevní tlak (pijte 2 šálky šťávy denně), má pozitivní vliv na zrak, zbavuje střeva jedovatých látek (denně 150 ml šťávy), pomáhá při ateroskleróze (doporučuje se 50 – 100 ml syrové šťávy denně).
Těhulky a cukrovkáři
Těhotné ženy by se řepy neměly rozhodně obávat, spíše naopak, neboť bulva obsahuje kyselinu listovou a ta zase pomáhá eliminovat vrozené vady a podporuje vývoj mozku u ještě nenarozených dětí.
Na pozoru by se měli mít diabetici, protože v řepě je větší množství sacharidů.