9 zajímavostí, které jste o narcisech nevěděli

Klasický trubkovitý tvar žlutých narcisů je vítaným znamením začátku jara. S více než 25 000 odrůdami je jedním z nejvíce hybridizovaných květin na světě. Vysaďte si na zahradě žluté, oranžové, bílé, červené, růžové nebo dokonce zelené narcisy a přečtěte si, jak vzácnou květinku si vlastně pořídíte.

Název narcis pochází z řeckých mýtů

V květinářství možná objevíte narcis pod jeho latinských názvem Narcissus. Toto jméno měl v řeckých mýtech pohledný mladý muž. Od bohů dostal velkou krásu pod podmínkou, že se na sebe nikdy nepodívá do zrcadla nebo nespatří svůj odraz jiným způsobem. Nakonec neodolala a vzhlédl se v hladině třpytivého jezera. Zamiloval se do sebe a od odrazu se ne a ne odtrhnout. Bohové ho za to potrestali proměnou ve žlutou květinu, která se vzhlíží hladině.

První kultivované narcisy známe ze starého Říma

První zmínka o pěstování narcisů se datuje už kolem 200 až 300 let před naším letopočtem. Řekové pěstovali narcisy pro jejich okrasnou hodnotu, kterou dodávají svém prostředí, ale pak na něj s přibývajícím časem zase tak trochu zapomněli. Znovu jej objevili Angličani okolo roku 1629 a rozšířilo je po celém světě.

Narcisy mají bohatou historii

Řekové používali narcisy jako dezinfekční prostředek. Ve Viktoriánském období sloužil kořen narcisů k léčbě bradavic, jizev a strup. Čarodějky a mastičkáři věřili, že narcisy mají kouzelnou moc chránit oblast před zhoubnými silami a pomáhají ničit negativitu. Ve středověku na jeho kouzlo přišly aristokratické ženy a začaly si květinami barvit obočí a vlasy.

Nosí štěstí. Pokud chováte slepice

Ve Walesu se traduje, že když uvidíte první narcis v sezóně, v příštích dvanácti měsících vás zavalí bohatství. Podobná čínská legenda říká, že když vám narcis vykvete na Nový rok, budete v novém roce přitahovat štěstí. Chovatelé slepic nenechají nikoho odstranit narcis ze svého pozemku, protože by podle legendy přestaly jejich slepice snášet. Takže bacha.

Narcisy jsou květinou 10. výročí svatby

A do dalších 10 let by vám měly přinést radost, štěstí a legraci. Pokud jste se svou drahou polovičkou už 10 let ve šťastném svazku a chcete jí to dát najevo, zvolte si k tomu právě narcisy.

Řezané narcisy nelze kombinovat s jinými květinami

Jsou totiž pro ostatní květiny toxické. Pokud je chtějí v květinářstvím kombinovat s jinými květinami, musí předtím alespoň na 24 hodin namočit jejich stonky do vody. V opačném případě je raději nechte samotné. Když je budete udržovat ve studené vodě, budou vám dělat radost déle.

Narcisy mohou léčit rakovinu

Používali je k léčbě už kolem 400 let před naším letopočtem. Hippokrates doporučil pesar z narcisu k léčbě děložních nádorů. Staří Římané tím léčili i další druhy rakovinného bujení. Vědci v roce 2010 potvrdili, že výtažek z květu narcisu dokáže zmírnit některé agresivní formy rakoviny mozku. Nejlepší na tom je, že tím nepoškozuje další buňky, na rozdíl od ostatních léčebných postupů. Tyto léky by se měly na trh dostat v následujících deseti letech.

Narcisy obsahují sloučeninu užitečnou v léčbě Alzheimerovy choroby

Galantamin je lék, který může zmírnit příznaky Alzheimerovy choroby. Zvyšuje počet buněk v mozku potřebných pro myšlení a paměť. Historici se domnívají, že jeho blahodárné účinky objevil už Homér okolo roku 850 před Kristem. Příběh z Odyssey totiž pojednává o ozdravné látce květu, která léčí paměť a ruší prokletí.

Zvířata se musí narcisům vyhnout

I přes své blahodárné účinky jsou v některých ohledech rostliny velmi toxické. I malé množství vám může způsobit průjem, třes, zvracení a zhroucení nervového systému. Používejte narcis jenom pokud jste zkušený bylinář a pokud vám po zahradě pobíhají zvířata, raději si tam vypěstujte něco jiného.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X