Masala chai: Dokonalý podzimní nápoj s mlékem a směsí koření, která prohřeje organismus

Chladné večery a rána již lákají k popíjení horkých nápojů. Ideálním podzimním nápojem je kromě kvalitního černého čaje a bylinných čajů i tzv. masala chai. Tento druh čaje se směsí koření je svým původem z Indie a podává se s mlékem. Dokonale chutná, voní a přinese onen příjemný pocit tepla a klidu, když jste večer zavrtaní do deky. Navíc je tento čaj zdraví přínosný.

Masala chai

Masala hindsky označuje koření a chai je výrazem pro čaj, jedná se tedy o čaj s kořením, který můžete znát také pod názvem chai tea či chai latte. S tímto označením se můžete setkat například v kavárnách. Masala čaj je čajem se směsí koření, který se podává s mlékem. Setkat se můžete i s názvem yogi čaj.

Historie nápoje

Původ nápoje sahá do dávné historie a je spojen s Indií. Podle legend vznikl na popud krále, který se snažil dle principů vytvořit očistný a oživující nápoj. Přičemž nápoj se zpočátku připravoval s různými druhy koření, které mají podle ajurvédy příznivé účinky na lidské zdraví. Čaj se však začal do tohoto nápoje přidávat až poté, co Britové začali v Indii s kultivací planě rostoucího čajovníku. Založeny byly první čajové plantáže v Assamu roku 1835, proto se můžete setkat s čajem, který nese označení Assam.

Složení nápoje

Tento indický nápoj je v každém regionu a oblasti připravován v trochu jinak a koření je užíváno v jiných poměrech. Příkladem je západní Indie, kde do směsi koření vůbec nepřidávají hřebíček a černý pepř. Naopak v Kašmíru se nápoj připravuje ze zeleného čaje.

Základem nápoje je však zpravidla černý čaj, koření, mléko a sladidlo. Základem směsi koření je zázvor a kardamon, přičemž další koření je používáno podle dané části Indie či zvyku v rodině. Používána je často také skořice, anýz, fenykl, pepř, hřebíček, muškátový oříšek, nové koření, koriandr, chilli, pomerančová kůra, růžové aroma, kmín, kurkuma, šafrán či lékořice. 

Nejčastěji nabízenou směsí koření na masala chai je směs zázvoru, kardamonu, skořice, anýzu, fenyklu, pepře, hřebíčku a muškátového oříšku.

V Indii se do nápoje přidává mléko buvolí, kravské či sójové v různém poměru. Záleží i na vaší chuti. Čaj se sladí cukrem, třtinovým cukrem či medem.

Zdravotní přínos

Kromě toho, že vás masala čaj dokonale zahřeje a přináší lahodnou chuť spolu s vůní koření, má i příznivé účinky na trávicí trakt. Koření obsažené ve směsi totiž podporuje správné trávení a je prevencí mnoha onemocnění. Jeho účinky jsou díky skořici, zázvoru a pepři zahřívací, tedy ideální nápoj pro podzim a zimu.

Příprava

Připravit si můžete masala chai také doma. Zakoupit si můžete již připravenou směs koření či si vytvořit domácí. Koření můžete vařit ve vodě, poté přidat černý čaj a zalít mlékem či koření svařit s mlékem a přidat do uvařeného čaje. Dosladit nápoj můžete medem a máte hotovo.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X