Vypěstujte si minikiwi i na své zahradě

Slyšeli jste již o tzv. minikiwi? Malá kiwi jsou plodem Aktinidie význačné, popínavé rostliny, kterou můžete pěstovat i v našich končinách. Pusťte se do pěstování minikiwi i vy a sklízejte stovky chutných plodů.

Aktinidie význačná

Aktinidie existuje mnoho odrůd. Aktinidie význačná (Actinidia arguta) je popínavou rostlinou, která plodí malá kiwi. Speciálně vyšlechtěné odrůdy Issai a Viti jsou navíc mrazuvzdorné. Na základě svých plodů získal tento druh aktinidie také „přezdívku“ minikiwi.

Plody

Plodem Aktinidie význačné jsou asi 5-7 cm velké oválné plody. Uvnitř mají stejnou strukturu jako kiwi. Jejich dužina je šťavnatá a jsou skvělým zdrojem vitamínu C. Ideální je nechat minikiwi přejít mrazem, poté jsou ještě sladší a krásně měkké. Dužina plodů může být zelená či zlatá. Slupka plodu je spíše kožovitá s velmi drobnými chloupky.

Minikiwi bez chloupků

Pěstovat na svých zahradách můžete tzv. Actinidiu arguta Issai, která je také označována jako Minikiwi. Nejedná se o klasickou odrůdu pěstovanou v přímořských zemích. Tato odrůda je speciálně vyšlechtěna, přičemž je mrazuvzdorná a vydrží teploty až do – 30 stupňů Celsia. Plody tohoto popínavého keře jsou mnohem menší, asi o velikosti angreštu a obsahují také větší dávku sacharidů než běžné kiwi. Na plodech je velmi jemná slupka, která nemá chloupky. Díky tomu se kiwi před konzumací nemusí loupat. Právě tuto odrůdu kiwi lze pěstovat v našich končinách.

Zdravotní přínos

Minikiwi jsou skvělým zdrojem vitamínu C a hořčíku. Podporují látkovou výměnu, mají vliv na zdraví cév a žil, navíc efektivně posilují imunitní systém a podporují zdravý zrak. Nesmíme zapomenout ani na to, že vitamín C je silným antioxidantem.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X