Černohlávek léčí, čistí pokožku a brzdí HIV

Fialově kvetoucí rostlina, kterou na louce rozhodně nepřehlédnete, je v českých končinách hojně rozšířena – černohlávek obecný. Sbíráme rozkvetlou nať, což lze činit během celého léta.

Srážlivost krve

Černohlávek obsahuje spoustu účinných látek, kterými jsou hořčiny, pryskyřice, třísloviny, prunelin, olejnaté substance, flavonoidy, fenolické kyseliny, tanin a z vitamínů potom B1, K, C.  Je zde však i jedna zatím ne příliš známá látka, která zvyšuje srážlivost krve, takže by měli být na pozoru ti, kteří mají se zvýšenou srážlivostí problém. Naopak tím pomáhá hojit rány při vnějším použití.

Zpracování a léčebné účinky

Sklízíme plně rozkvetlé hlavičky květů s celou natí, které následně sušíme ve stínu do teploty 40 °C. Tím je zaručeno, že v bylině zachováme léčivé látky, které nám mohou pomoci při zevních i vnitřních zánětech, bolestech a zánětu žaludku, střevních katarech a průjmech, zánětech močového měchýře a ženských orgánů, pochvy i vaječníků. Černohlávek celkově posiluje organismus a dá se použít i jako kloktadlo při angíně, při zánětech zubů a při aftech. Jeho účinek byl prokázán i v léčbě salmonely a proti streptokokovým infekcím.

Odvar: 2 až 3 čajové lžičky černohlávku obecného smíchejte s 3/4 litru vody, povařte dvě až tři minuty a sceďte.

Nálev: 2 g sušeného černohlávku vložte do 150 ml vroucí vody a po 10 minutách přeceďte. Pijete 3x denně před jídlem.

Vyčistí vám pleť

Sušenou, rozdrcenou bylinku ponořte do kokosového oleje. Získáte tím peeling, který odstraní odumřelé buňky a působí hojivě.

Černohlávek má rovněž protiplísňové účinky a regeneruje organismus ve všech směrech.

Koupel z černohlávku pomáhá proti hemeroidům, uvolňuje svaly a má příznivý vliv na bolest kloubů.

Využití najdeme i v kuchyni, když z mladých lístků této byliny můžeme připravit salát, anebo ho přidat do salátů.

A pozor! Podle výzkumů dokáže černohlávek zpomalit množení viru HIV.

 

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X