Dub letní – Quercus robur

Lidový název je křemelák.

Tento strom dorůstá výšky až 40 metrů, má hrubou a rozbrázděnou borku. Kvést začíná na začátku června. Samčí květy tvoří převislé jehnědy, samičí bychom našli na jarních letorostech. Plody se nazývají žaludy.

Léčivé části a jejich využití

V dubové kůře se nacházejí třísloviny, které mají svíravé a protizánětlivé účinky. Sbírá se hladká kůra z mladých větví v období měsíců března a dubna.

Využití v lidovém léčitelství:

Odvar z kůry nebo prášek se užívá při krvácení, střevním kataru, průjmu nebo silné menstruaci. Lze jej použít pro vymývání hnisajících ran, na ekzémy nebo při obtížích s pocením nohou. V případě hemoroidů lze použít sedací koupele.

Odvar

Připravíme si tři lžičky sušené a drcené kůry, vsypeme do 1/4 litru vody, 15 minut povaříme a necháme vychladnout. Pijeme jej studený 2-3 šálky denně.

Obklady

Lze je použít na krvácející nebo hnisavé rány či popáleniny.

Kloktadlo

Připravuje se z hrsti zralých žaludů, které se vaří v 1/2 litru vody po dobu 20 minut. Směs se následně nechá ustát a scedí. Kloktadlo lze použít při bolesti v krku, zánětu sliznice hrtanu nebo dutiny ústní.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X