Celerová šťáva jako módní hit, nebo zdraví prospěšný nápoj?

Velmi oblíbenou se u příznivců zdravého stravování a celkově zdravého životního stylu stala celerová šťáva získávaná z řapíkatého celeru. Za oblibou a hojnou popularitou tohoto nápoje stojí i herečka Gwyneth Paltrowová, která šťávu pravidelně užívala. Je tvrzení, že má pravidelné pití celerové šťávy nesmírně příznivé vlivy na lidské zdraví a pomocníka v hubnutí, nebo se jedná jen o módní hit?

Řapíkatý celer

Řapíkatý celer (Apium graveolens) obsahuje řadu přínosných látek. Kromě bílkovin a sacharidů obsahuje  vitamín C, B, A, K a E. Jedná se o poměrně pestrou vitamínovou bombu. Z minerálních látek je v řapíkatém celeru nejvíce zastoupen jód, zinek, vápník, sodík, železo, chrom, draslík a hořčík. Obsahuje také cenné fytochemikálie, flavonoidy a vlákninu.

Šťáva a hubnutí

Z řapíkatého celeru se připravuje zelená šťáva s pomocí odšťavňovače. Jedna nať o délce 13 cm obsahuje přibližně 3 kalorie. Pokud byste zkonzumovali šálek nakrájeného celeru, sníte přibližně 20 kalorií a cca 1 gram cukru. Pokud se však z řapíkatého celeru připravuje šťáva, tedy koncentrát, ve stejném objemu bude nutriční hodnota mnohem vyšší. Jeden šálek šťávy celeru se vyšplhá asi na 42 kalorií. Vhodné je dát přednost konzumaci samotné zeleniny než užívat řapíkatý celer v podobě šťávy, dopřejete totiž svému trávicímu systému zdravou vlákninu. Ta je podstatná i pro hubnutí, dodává pocit sytosti a reguluje krevní cukr.

Zdravotní přínosy

Močové cesty

Řapíkatý celer má diuretické účinky, močopudné, tedy odvodňuje organismus. Díky tomu organismus čistí a vyplavuje z těla škodlivé látky. Jedná se například o toxiny, které vznikají při spalování tuků. Je tedy vhodný při obtížích s močením, močovým měchýřem a ledvinovými kameny.

Imunitní systém

Podporuje také imunitní systém, jelikož je bohatý na obsah vitamínu C a zbavuje organismus škodlivých látek.

Trávicí systém

Vláknina a enzymy obsažené v řapíkatém celeru podporují správné trávení. Zlepšuje střevní peristaltiku a udržuje střeva v dobré kondici. Je tak prevencí poruch trávení.

Krevní tlak

Díky obsahu dusičnanů dilatuje (rozšiřuje) krevní cévy, zvyšuje také krevní oběh a snižuje krevní tlak.

Ano vs. ne

Řapíkatý celer je opravdu zdravým, přesto neexistují jasné důkazy o tom, že je pravidelné a hojné pití celerové šťávy opravdovým zázrakem. Přece jen všeho moc škodí a je vhodné, aby byla strava především pestrou. Vysoký obsah draslíku obsažený v celerové šťávě by  navíc mohl narušit rovnováhu a hydrataci organismu, pokud byste šťávy pili opravdu často či jako náhradu za některé pokrmy.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X