Překvapivé věci, kterým bychom se měli vyhnout před návštěvou zubaře

Zubař je pro mnohé z nás jedním z těch míst, kam opravdu nechceme chodit. I když víme, že návštěva zubaře je pro udržení dobrého zdraví naší ústní dutiny nezbytná a většina stomatologů dělá vše pro to, aby naše návštěva byla co nejméně stresující, ze zubařského křesla máme strach. Vlivem strachu můžeme být v pokušení udělat před prohlídkou též některé věci, které bychom se měli naopak vyhnout. Na co si dát pozor?

Nepoužívejte příliš mnoho líčidel

Možná se dvakrát nerozmýšlíte, než si před cestou k zubaři nanesete na obličej množství make-upu a dalších líčidel, ale pro vašeho stomatologa je to překvapivě nepříjemný faktor. Zubní zákroky zahrnují vkládání rukou, nástrojů a vody do úst. Vaše ústa mohou být také znecitlivěna. Vzhledem k tomu, že okolí úst bude pravděpodobně „špinavé“, je lepší vynechat rtěnku či pudr.

Pokud jste nedávno nejedli, nečistěte si před návštěvou zubaře zuby

Čištění zubů před návštěvou zubaře dává smysl. Koneckonců jdete někam, kde budou vaše ústa vystavena na odiv, a nechcete, aby váš dech zkazil hned na úvod první dojem. Čištění zubů ve skutečnosti nemusí být tak užitečné, jak si myslíte. Někdy je totiž lepší nesnažit se před návštěvou zubaře zamaskovat věci, které se vám dějí v ústech. Zubní lékaři potřebují mít při návštěvě kompletní obraz o vašem zubním zdraví a zápach z úst může být známkou určitých zubních nebo zdravotních problémů. Pokud jste se však krátce před návštěvou najedli, krátké vyčištění zubů, abyste odstranili zbytky jídla, je vhodné.

Před návštěvou zubaře „nezvyšujte“ náhle svou zubní hygienu

Vhodná dentální hygiena je celoživotní záležitost a snaha dohnat ztracený čas vám může způsobit nemalé nepříjemnosti v podobě podrážděných dásní. Navíc to váš zubní lékař může poznat. Kromě podrážděných dásní od zubních nití a mezizubních kartáčků vás prozradí i mírně vysušená tkáň dásní v důsledku nadměrného používání ústních vod s obsahem alkoholu.

Před návštěvou stomatologické ordinace nekuřte

Kouření může vést k zabarvení zubů, zápachu z úst, zánětu slinných žláz i zvýšené tvorbě zubního plaku a kamene. Kromě toho může vést také k vyššímu riziku onemocnění dásní, delší době hojení po stomatologických zákrocích či vyššímu výskytu rakoviny dutiny ústní. To jsou jen některé důvody, proč bychom vůbec neměli kouřit. Kromě toho kouření krátce před vstupem do ordinace negativně ovlivní váš dech, kterému vašeho zubaře vystavíte.

Nejezte česnek a některé další potraviny

Česnek je sice zdravý, ale následky jeho konzumace vašeho zubaře nepotěší. Česnekový dech jednoduše řečeno nevoní. V souvislosti s tím existuje několik dalších potravin, které nejsou pro občerstvení před návštěvou zubaře ideální. Například konzumace nebo pití čehokoli s vysokým obsahem citrusů těsně před návštěvou zubní ordinace může dočasně oslabit zubní sklovinu, což může též způsobit problémy.

Vynechejte jednoduché sacharidy a jezte bílkoviny

Pokud se chystáte na delší pobyt v zubařském křesle, prospěje vám výživné jídlo. Je vhodné zvolit potraviny, které vám pomohou udržet stabilní hladinu energie po celou dobu zubařského zákroku, a toho vysoce zpracované sacharidy nejsou schopny. Mohou sice poskytnout počáteční příval energie, ale jakmile hladina cukru v krvi klesne na normální úroveň, vaše energie se vytratí. Bohužel, když se hladina energie sníží, zvýší se i hladina stresu.

Žena u zubaře.
zdroj: pixabay.com

Neberte si léky proti bolesti

Vypadá to celkem logicky, že? Především u zákroků, které jsou považovány za děsivé a bolestivé, se může zdát rozumné vzít si předem nějaké léky proti bolesti. Užívání léků proti bolesti před příchodem k zubaři však může být nerozumným krokem, a to z více než jednoho důvodu. Váš zubař může například potřebovat, abyste přesně určili, kde se bolest nachází. I když jste z potenciální bolesti nervózní, nechte medikaci na zubaři.

Pokud se chystáte na stomatologický zákrok, nenoste kontaktní čočky

Mohlo by se zdát, že vzdát se brýlí a zvolit čočky je dobrá volba, například vzhledem k množství věcí, které se během zákroku dějí v ústech a kolem nich. Není to ale tak docela pravda. Nošení kontaktních čoček během chirurgického zákroku může být problematické, zejména pokud musíte podstoupit celkovou anestezii. Je to proto, že vaše oči budou muset zůstat delší dobu zavřené. Delší doba nošení kontaktních čoček se zavřenýma očima může totiž zvýšit riziko oční infekce a jejich následné vyjmutí je obecně nepříjemné.

Nepijte před návštěvou zubaře alkohol

Může se to zdát jako samozřejmost, ale vzhledem k úzkosti, která může návštěvu zubaře provázet, je snadné pochopit, proč jsou někteří lidé v pokušení dopřát si před návštěvou stomatologa skleničku nebo dvě. To by však mohlo znamenat problémy při příchodu do ordinace, zejména pokud se chystáte podstoupit ošetření, které vyžaduje léky.

Jednou z největších obav v souvislosti s návštěvou zubaře jsou zuby moudrosti.

Zdroj: dentalchoice.ca, cooleysmileskenmore.com, downtowndentalsc.com, verywellhealth.com, thehealthy.com, webmd.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X