Jak nejlépe odstranit pesticidy z ovoce a zeleniny?

Pesticidy a další nebezpečné chemické látky se dnes staly běžnou součástí ovoce a zeleniny. Jak je nejlépe odstranit? Ideální je, pokud můžete nakupovat ovoce ekologicky pěstované, neboť celá řada z nás si uvědomuje, že je potřeba se pesticidům co nejvíce vyhýbat. Některé produkty jsou však buďto příliš drahé nebo méně dostupné. Jak tedy odstranit pesticidy? Lze to několika různými způsoby:

1. Mycí prostředky

Při mytí lze použít malé množství mycího prostředku, kterým šetrně omyjeme jednotlivé kousky ovoce. Následně je potřeba jej však pečlivě opláchnout vodou.

2. Ocet

Nejlepší způsob, jak použít ocet je připravit si směs: 1 díl octa, 3 díly vody. Směs řádně promíchejte a postříkejte jí ovoce. Následně jednotlivé kousky řádně omyjte vodou. Pokud chcete dosáhnout lepšího výsledku, nechte ovoce ponořené na 10-20 minut v roztoku. Následně jej řádně omyjte vodou.

3. Komerční přípravky

Pro odstranění pesticidů můžete také použít komerční prostředky. Jen se ujistěte, že jsou vyráběny na přírodní bázi. Vyvarujte se prostředkům na bázi čpavku.

4. Domácí čističe

Můžete vyzkoušet některý z těchto domácích čističů.

S bílým octem:

  • 1 lžíce citrónové šťávy
  • 2 lžíce bílého octa
  • 1 šálek vody v lahvičce s rozprašovačem

S jedlou sodou:

  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 2 lžíce jedlé sody
  • 1 šálek / 250 ml vody

Směs nalijte do rozprašovače a plodiny s ní postříkejte a následně je omyjte vodou, lze je také do směsi na několik minut namočit a poté omýt.

5. Oloupání

Většinu ovoce lze oloupat. To je nejjednodušší způsob, jak se zbavit pesticidů. Jen je potřeba ovoce před oloupáním omýt, jinak můžete na oloupané části přenést nejen pesticidy, ale i bakterie.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X