Nejčastější spouštěče deprese: vyhněte se jim!

Co všechno může spouštět depresi? Odpověď na tuto otázku není vůbec jednoduchá. Co člověk, to jiný spouštěč. U některých jedinců může být deprese vyvolána nějakou nepříjemnou životní událostí, například úmrtím blízké osoby nebo rozvodem. Někdy může být příčinou vzniku deprese nadměrný stres, obavy o finance, o zdraví někoho blízkého či dokonce o sestupnou spirálu několika událostí. Abyste lépe porozuměli depresi a tomu, proč vlastně vzniká, představíme si její nejčastější spouštěče.

Nadměrný stres

Spouštěčem deprese číslo jedna je bezesporu stres. Nezáleží na tom, zda se jedná o stres způsobený prací, nedostatkem financí nebo nefungujícím vztahem. Stres je zkrátka a dobře špatný a negativně se podepisuje na našem zdraví. Jakmile se tedy dostanete do stresové situace nebo vás stres začne pojídat zaživa, nepodléhejte nutkání stáhnout se do soukromí a vyhledejte své blízké a milované.

Jaká je vaše osobnost?

Někteří lidé jsou k depresi náchylnější než jiní. Mezi vlastnosti, které lidé trpící depresemi mají patří nízké sebevědomí, sebedůvěra a přehnaná sebekritika.

Ke vzniku deprese mohou přispět i geny. Objevila se již v minulosti ve vaší rodině deprese? Pokud ano, zvyšuje se tím i pravděpodobnost jejího výskytu u vás. 

Deprese po porodu

Věděli jste, že takzvané poporodní blues postihuje až 80% novopečených matek? Přestože je příchod miminka na svět radostná událost, někdy se mohou u žen vyskytnout i nekontrolovatelné stavy smutku, pláče a beznaděje. Tyto symptomy naštěstí do několika dní po porodu zase odezní, ale pokud ne, mohou se proměnit v poporodní depresi. U té je již procento výskytu naštěstí mnohem menší, uvádí se okolo 15%. Deprese po porodu vzniká z náhlého poklesu hormonů v těle ženy a k jejímu vzniku přispívá i stres, výskyt deprese v rodinné anamnéze, strach o dítě, cukrovka a nedostatek spánku.

Detail obličeje ženy se zavřenýma očima.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Pocity osamělosti

Trpíte často pocitem osamělosti? I ta může bohužel přispět k výskytu deprese. Žijete daleko od rodiny a svých přátel? Buďte s nimi v kontaktu, využívejte moderních technologií a pravidelně se účastněte videohovorů. Buďte v obraze a navzájem se informujte o tom, co se u vás děje. 

Kombinace alkoholu a drog

Když se vám v životě nedaří nebo se stane něco zlého, jak nastalou situaci řešíte? Sáhnete po sklence vašeho oblíbeného alkoholu a následně se zpijete pod obraz? Nebo se oddáváte dalším drogám, které vám přináší kýženou úlevu a pozmění stav vašeho vědomí? Jestliže jste si vědomi toho, že se alkoholu či jiným drogám oddáváte častěji než byste měli, riskujete nejenom své zdraví a vznik infarktu či dalších nemocí, ale rovněž i vznik deprese. Kupříkladu marihuana může navodit i pocity smutku a alkohol zase mění chemické reakce ve vašem mozku.

Trpíte některou z těchto nemocí?

A posledním častým spouštěčem deprese jsou i různá onemocnění. Ať už se jedná o ischemickou chorobu srdeční, rakovinu, poranění hlavy či poruchu funkce štítné žlázy. Tyto všechny nemoci mohou být tím prvotním důvodem, proč se začnete cítit unavení, demotivovaní a nešťastní. A právě tyto emoce vedou ke vzniku deprese.

Jak poznat, že trpíte depresí

Deprese je závažné onemocnění, které samo od sebe nepřejde. Zasahuje vaši psychiku a vy nejste schopni prožívat radost. Jakmile na sobě zpozorujete některé její příznaky, například:

 • skleslost
 • poruchy soustředění
 • poruchy spánku
 • úzkosti
 • neustálou únavu
 • pokles chuti na sex
 • snížení či ztrátu schopnosti radovat se
 • pocity bezcennosti
 • demotivaci,

neváhejte a okamžitě navštivte odborníka. Deprese se dá léčit antidepresivy a podpůrnou psychoterapií.

Patříte do některé ze skupin, u kterých existuje vyšší riziko vzniku deprese? Pokud u sebe začnete pozorovat některé symptomy, pro jistotu zajděte k odborníkovi a nechte se vyšetřit. Deprese je nepříjemné onemocnění, které se ale dá naštěstí léčit.

Zdroj: nhs.uk

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
 1. Mě uzdravila z depresí práce. Především čas věnovaný zvířatům a náslená péče o ně.
  měla jsem velmi silná antidepresiva, měla jsem je brát po celý život,
  Ale pořídila jsem si domácí prasátka, krůty, kuřata,kozy a nakonec kravičku. Když se krávě narodilo telátko a já se věnovala kravce a dojila ji-deprese začaly mizet, až vymizely úplně. Mozek se uzdravil a léky na deprese nepotřebuji.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X